آیپد ایر در مقابل آیپد مینی رتینا؛ تفاوت هایی کم، انتخابی مشکل
چهارشنبه 1 آبان 1392
تبلت
تجربه کار با آیپدها مشخص است. بنابراین ابتدا ترجیح دادیم این دو تبلت جدید اپل را با هم بسنجیم، بعدا به جایگزین هایی برای هر یک نیز اشاره خواهیم کرد.
ما می توانستیم خیلی راحت شروع به مقایسه آیپدهای معرفی شده با تبلت های اندرویدی دیگر کنیم. ابعاد، تعداد هسته های پردازشی، رم، حافظه داخلی، و خلاصه از این دست مشخصات. ولی آیا این مقایسه ها مبنای خاصی درباره تجربه کار با این تبلت ها به ما خواهند داد؟

تجربه کار با آیپدها مشخص است. بنابراین ابتدا ترجیح دادیم این دو تبلت جدید اپل را با هم بسنجیم، بعدا به جایگزین هایی برای هر یک نیز اشاره خواهیم کرد.


اولین نکته ابعاد است. آیپد مینی رتینا ابعادی برابر با ۲۰۰ در ۱۳۴.۷ در ۷.۵ میلیمتر دارد و آیپد ایر نیز ۲۴۰ در ۱۶۹.۵ در ۷.۵ میلیمتر. ضخامت ها یکسان ولی طول و عرض ها متفاوت است. وزن ۳۳۱ گرمی مدل مینی در مقابل وزن ۴۶۹ گرمی مدل ۹.۷ اینچی، چندان برای تصمیمی گیری به ما کمک نمی کند، بهتر است از نمایشگرها کمک بگیریم.


وقتی به سراغ نمایشگر ها برویم، رزولوشن مشابه ۲۰۴۸ در ۱۵۳۶ پیکسل را خواهیم داشت که در دو قطر ۷.۹ و ۹.۷ اینچ جا خوش کرده. بنابراین آیپد مینی رتینا با تراکم پیکسل ۳۲۶ نه فقط (تا جایی که حافظه ما یاری می کن) بهترین در بازار است، بلکه بالاتر از آیپد ایر با تراکم ۲۶۴ پیکسل نیز قرار دارد. البته هر دو از معیار رتینا برخوردارند.


در مقایسه سخت افزاری، هر دو تبلت را با چیپ قدرتمند A7 و کمک پردازنده M7 خواهید یافت که جای بحث خاصی باقی نمی گذارد. احتمالا هر دو تبلت ۱ گیگابایت رم خواهند داشت، غیر از این باشد در شناخت خودمان از اپل شک می کنیم!


دوربین های عقب و جلوی دو دستگاه هم مشابه، و به ترتیب از نوع ۵ مگاپیکسلی iSight و ۱.۲ مگاپیکسلی Facetime هستند. بنابراین اینجا هم تفاوت خاصی وجود ندارد. ضبط ویدیو نیز مشابه و با کیفیت 1080p در نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه صورت می پذیرد. هر دو تبلت نیز دو میکروفون در جلو و عقب دارند.


در عین حال، هر دو تبلت از وای-فای دو کاناله و MIMO بهره مند هستند که سرعت دریافت و ارسال همزمان اطلاعات را بسیار بهبود بخشیده و بهینه تر می کند. دیگر می ماند عمر باتری که برای هر دوی آنها ۱۰ ساعت ذکر شده و اکوسیستم نرم افزاری نیز برای شان یکسان است.


به معنای واقعی کلمه، اپل دو آیپد عین هم فقط با دو اندازه طراحی و عرضه کرده. یعنی شما شاید فقط سه مبنای تصمیم گیری داشته باشید: یکی قیمت، دیگری تراکم پیکسل نمایشگر، و سومی هم وزن/ابعاد. غیر از اینها همه چیز این دو تبلت یکسان است، از جنس و کیفیت ساخت بگیرید تا کیفیت اکوسیستم و سایر موارد.


بنابراین شما تقریبا در یک انتخاب آیپدی، کار آسانی در پیش دارید و فقط می ماند مسئله نمایشگر و ابعاد/وزن. روی صفحه ۹.۷ اینچی، مطالعه و وبخوانی آسان تر است و اگر زیاد متن می خوانید، باید این قضیه را در نظر بگیرید. همچنین کیبوردهای فیزیکی مناسب تری هم برای آیپد ایر یافت خواهد شد.


آن طرف، آیپد مینی رتینا سبک تر است و راحتی حملش بیشتر. تنها مسئله دیگری که می ماند زمان عرضه آن است؛ آیپد ایر روز ۱۰ آبان به بازار می آید ولی آیپد مینی رتینا کمی بعدتر (هنوز زمان دقیقی معلوم نشده که احتمالا به خاطر کمبود تامین پنل نمایشگر است.) بنابراین اگر عجله دارید، کمی تصمیم گیری آسان تر می شود و آیپد ایر گزینه دلخواه.

نظرات کاربران در مورد آیپد ایر در مقابل آیپد مینی رتینا؛ تفاوت هایی کم، انتخابی مشکل


احمد. ش
1392/08/04 13:2

تغییر خاصی نسبت به مدل قبلی ندارند با این وجود بی نظیرند. کی وارد بازار داخلی میشوند؟


* الزامی
* الزامی