کنسول پلی استیشن 5 سونی از چه قطعاتی ساخته شده است؟
شنبه 19 مهر 1399
گجت ها
آیا میخواهید با قطعات و اجزای سخت افزاری تشکیل دهنده کنسول PlayStation 5 سونی آَشنا شوید؟
شرکت سونی به تازگی ویدیویی منتشر کرده که در آن کنسول PlayStation 5 را باز و قطعاتش را از هم جدا می کند. این ویدیو توسط نایب رئیس بخش طراحی مکانیکی سونی، آقای Yasuhiro Ootori انجام شده است. البته زبان این ویدیو کاملا ژاپنی است ولی می توانید ویدیو منتشر شده در ویدیو را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید. ما هم در این مقاله نتیجه این ویدیو را آورده ایم.
این ویدیو حاوی اطلاعات و مشخصات فنی زیادی بود، بنابراین در ادامه همراه ما باشید تا با هم PS5 را از هم باز کنیم.
جالب ترین چیزی که در ابتدا نظرتان را جلب می کند، اندازه بزرگ کنسول است. سونی در این ویدیو از نسخه استاندارد استفاده کرده و این یعنی این دستگاه درایو اوپتیکال هم دارد. البته ابعاد این کنسول از قبل اعلام شده بود ولی حالا که آن را در کنار یک انسان می بینیم، می توانیم اندازه بزرگش را بهتر درک کنیم. در ادامه خواهیم فهمید که دلیل این اندازه بزرگ چیست.
PlayStation 5 با یک استند عرضه می شود که چه بخواهید آن را افقی بگذارید چه عمودی، باید از آن استفاده کنید. چون طراحی این کنسول تقریبا هیچ بخش صافی ندارد.
وقتی دستگاه به صورت عمودی است، استند با یک پیچ بزرگ به کنسول متصل می شود. وقتی آن را باز می کنیم، می توانیم پیچ را در محفظه ای که به طرز هوشمندانه ای در استند تعبیه شده، قرار دهیم. استند یک درپوش هم دارد که می تواند برای پوشاندن صورت باقی مانده از جای پیچ استفاده شود. این توجه به جزئیات کوچک ما را به یاد لوگوی چرخان پلی استیشن 2 و پلی استیشن 5 انداخت.
همین استند می تواند به طرف عریض تر هم متصل شود و کنسول را به صورت افقی روی زمین قرار دهد. پنل های سفید رنگ کناری پلی استیشن 5 به راحتی از دستگاه جدا می شوند. طرز قرارگیری آن ها به صورتی است که کنسول را شبیه به کیس استاندارد کامپیوتر های خانگی کرده است، یعنی بدون هیچ وسیله ای می توان آن را از دستگاه جدا و یا دوباره متصل کرد. این پنل جدا شدنی کاربر را قادر می سازد تا پنل های اختصاصی خود را به کنسول متصل کنند.
درون پنل به اسلات M.2 می رسیم که برای اتصال کارت حافظه SSD کاربرد دارد و کاربر می تواند برای افزایش حافظه دستگاه حافظه جانبی خود را هم اضافه کند. البته این حافظه باید با مشخصات فنی و استاندارد های سونی مطابقت داشته باشد و این کمپانی هم اعلام کرده که در آینده لیستی از درایور های سازگار با این کنسول را منتشر خواهد کرد. مثل هر درایو M.2 دیگری، اتصال کارت حافظه می تواند مشکل ساز باشد، بنابراین توصیه می کنیم که برای خرید کارت حافظه جانبی صبر کنید تا سونی لیست درایو های سازگار با PS5 را منتشر کند.
در این ویدیو بررسی اجمالی سیستم خنک کننده کنسول را هم مشاهده خواهیم کرد که شامل یک فن بزرگ 120 میلی متری با ضخامت 45 میلی متری می شود که طوری طراحی شده تا گرما را از هر دو طرف کنسول و هیتسینک بگیرد و به بیرون هدایت کند. سونی همچنین با یک راهکار هوشمندانه لوله های جذب کننده گرد و خاک هم در دستگاه قرار داده که به مرور زمان گرد و خاک را به خود جذب می کند. این قابلیت باعث می شود تا کاربر بدون جدا کردن اجزای مختلف کنسول، کاربر با یک جارو برقی اکثر گرد و خاک کنسول را جمع کند.
فراتر از این مرحله دیگر برای کاربران عادی قابل باز کردن نیست، مگر اینکه بخواهید از خیر گارانتی بگذرید. به همین خاطر است که از این مرحله به بعد ویدیو با سرعت بیشتر پخش می شود تا کاربر نتواند با کمک این ویدیو کنسول را باز کند و قطعاتش را جدا کند.
Ootori بخش های زیادی از کنسول را بررسی می کند ولی دو نکته از بقیه مهم تر به نظر می رسد. یکی اندازه بزرگ هیتسینک هاست و دیگری این نکته است که سونی برای خنک کردن سیستم از فلز مایع استفاده کرده است.
PlayStation 5 هیتسینک بسیار بزرگی دارد که تقریبا به اندازه هیتسینک هایی است که در کارت گرافیک های پریمیوم و گران قیمت بازار می بینید. تقریبا 75 درصد طول و عرض کنسول به این هیتسینک اختصاص یافته است، بنابراین می توان اندازه بزرگ آن را تا حدودی در درک کرد. Ootori می گوید شکل و الگوی جریان هوای هیتسینک به گونه ایست که می تواند به اندازه سیستم های خنک کننده مایع گرمای کنسول را کم کند.
اگر بخواهیم مقایسه کنیم، Xbox Series X هیت سینک بسیار کوچکتری دارد. البته طراحی آن از نوع خنک کننده مایع است. این نکته لازم به ذکر است که این نوع از سیستم های مبتنی بر بخار چندان از هیتسینک ها برتر نیستند و یک هیتسینک بزرگ و کارآمد به راحتی می تواند بهتر از یک محفظه بخار عمل کند.
نکته بزرگ و مهم دیگر درباره طراحی پلی استیشن 5، استفاده از فلز مایع است. فلز مایع در واقع آلیاژی از فلزهایی مثل گالیوم و ایندیوم است که در دمای اتاق به شکل مایع هستند. این مایع به قابلیت های سرشارش در جذب گرما معروف است که این نکته آن را برای سیستم خنک کننده داخلی کنسول ایده آل می کند. این مایع در اجزای داغ کنسول، یعنی پردازنده و هیتسینک استفاده شده است.
معمولا سازندگان این نوع دستگاه ها از خمیر ضد گرما استفاده می کنند که به اندازه فلز مایع بازدهی نداشته و رسانای گرمای خوبی نیستند و به اندازه آن ها نیز دوام ندارند ولی به کارگیری آن ها ساده تر و قیمتشان هم کمتر است. همچنین فلز مایع بر خلاف خمیر ضد دما به شدت رسانای جریان الکتریکی است. بنابراین باید به درستی از آن استفاده شود و نباید در بورد پخش شود. همانطور که از تصویر بالا پیداست، سونی در اطراف چیپست از فوم استفاده کرده تا احتمال پخش شدن این مایع کاهش یابد.
استفاده از فلز مایع در دستگاهی که تولید انبوه می شود، بسیار حیرت انگیز است. در گذشته این ماده در کامپیوتر هایی که قابلیت اورکلاک داشتند، استفاده می شد تا از همه توان پردازشی پردازنده استفاده شده و حداکثر عملکرد از دستگاه گرفته شود. برخی از سازندگان دستگاه های بالارده و گران قیمت هم از این ماده استفاده می کنند. دشواری پروسه استفاده، قیمت بالا و ریسک پخش شدن در بورد باعث می شود تا این ماده برای دستگاه هایی که تولید انبوه می شوند، مناسب نباشد. البته سونی جای هیچ ایرادی را در PS5 نگذاشته است.
از این ویدیو سه چیز جدید متوجه شدیم. اول اینکه توجه سونی به جزئیات مثل همیشه بسیار بالا بوده است. چیزهایی مثل اسلات مجزا برای پیچ استند، پلاگ کوچک برای پوشاندن سوراخ و سوراخ های مخصوص برای خارج کردن گرد و خاک، توجه مهندسان طراح به ریزه کاری ها و اهمیت مشتری را نشان می دهد.
دومین چیز این است که PlayStation 5 نسبت کنسول هایی مثل Xbox Series X دسترسی کاربر به برخی از اجزا مثل تعویض کارت SSD و یا تمیز کردن اجزای داخلی را ساده تر کرده است. برای سونی بسیار ساده بود که از راه حل دیگری استفاده کند تا پهنای باند مورد نیاز هم لحاظ شود ولی به جای آن از شیوه های استانداردی استفاده کرده و این نکته بسیار خوبی است.
سومین چیز تمرکز سونی روی سیستم خنک کننده و دوام دستگاه است. این کنسول اندازه بزرگی دارد، چون هیتسینک بسیار بزرگی در خود دارد که با یک فن عظیم خنک می شود. آن ها همچنین از فلز مایع استفاده کرده اند تا در حد امکان گرما را از پردازنده بگیرند. امکان تمیز کردن و برداشتن گرد و خاک هم وجود دارد تا به مرور زمان گرد و خاک باعث گرم شدن بیشتر دستگاه نشود. هدف طراحی مهندسان این نبوده که دستگاهی کامپکت و جذاب را روانه بازار کنند، بلکه می خواستند تا جای ممکن پلی استیشن 5 را کارآمد و با دوام بسازند و تا جای ممکن عملکرد پردازشی قدرتمندی از کنسول بگیرند.
قیمت نسخه پایه PlayStation 5 از 399 دلار شروع می شود و گفته می شود که از 22 آبان ماه نیز روانه بازار خواهد شد.مشاهده قیمت به روز انواع کنسول بازی در بازار ایران

نظرات کاربران در مورد کنسول پلی استیشن 5 سونی از چه قطعاتی ساخته شده است؟


* الزامی
* الزامی