نتایج بنچمارک iPhone 12 Pro مشخص شد
شنبه 29 شهریور 1399
موبايل
با اینکه کمپانی اپل در مراسم چند روز پیش خود هیچ یک از آیفون های جدید را معرفی نکرد، ولی جزئیات قلب تپنده اسمارت فون های بعدی این کمپانی، یعنی چیپست A14 Bionic فاش شد.
 بنابر ادعای اپل، این چیپست جدید نسبت به نسل قبلی 17 درصد سریعتر است و GPU آن هم 8 درصد عملکرد بهتری ارائه می دهد. حالا نتایج بنچمارک یکی از اعضای خانواده آیفون 12 فاش شده که چنین بهبود اندکی را نشان می دهد.
به تازگی iPhone 12 Pro در وبسایت بنچمارک AnTuTu قرار گرفته و این دستگاه نسبت به همتای قبلی خود 16 درصد CPU و 4 درصد GPU سریعتر را نشان می دهد. در سرعت خواندن و نوشتن حافظه هم بهبود های خوب 22 درصدی دیده می شود ولی به طور کلی عملکرد آیفون جدید نسبت به نسل قبلی بهبود های بسیار اندکی به خود دیده است.
امتیاز کلی 572333 دلار شاید کم به نظر بیاد، مخصوصا حالا که اسنپدراگون +855 دنیای اندروید امتیازات بالای 600000 می گیرند. اما مقایسه نتایج بنچمارک ها دو پلتفرم مختلف چندان کار درستی نیست چون با توجه به تفاوت سیستم عامل ها، نحوه اجرای وظایف نیز متفاوت است.
از طرف دیگر مقایسه A13 با نسل جدیدتر کار اشتباهی نیست و نتایج به دست آمده نشان می دهد که اولین چیپست 5 نانومتری دنیا، بهبود های زیادی که همه انتظار داشته اند را به ارمغان نیاورده است. در رابطه با چیپست جدید، سه انتظار به ذهن خطور می کند.
اول از همه احتمال دارد که اپل مصرف انرژی چیپست های جدید را به عملکرد بیشتر اولویت داده تا A14 با مصرف انرژی کمتر بتواند تقریبا همان عملکرد نسل قبلی را ارائه دهد. احتمالا دلیل این اتفاق همین باشد چون چیپست A14 Bionic که در iPad Air جدید تعبیه شده باعث شده تا این تبلت با وجود باتری کوچکتر از نسل قبلی، همان عمر باتری را داشته باشد.
همچنین استفاده از پردازشگر های 5 نانومتری ممکن است نتواند سطح انتظارات ما را برآورده کند. با اینکه پروسه ای 30 درصد کوچک تر در تئوری باید بهبود های عملکردی بسیار خوبی ارائه دهد، ولی به نظر می رسد که هنوز از ظرفیت های این تکنولوژی به طور کامل استفاده نشده است.
در آخر این نکته هم حائز اهمیت است که ممکن است این دستگاه یک نمونه مهندسی شده باشد و نسخه نهایی عملکردی به مراتب بهتر را ارائه دهد. اگرچه با توجه به اینکه اپل هم ادعای چندان زیادی در رابطه با این چیپست نداشته و این یعنی ما هم نباید انتظار سرعت های بسیار بالاتر را داشته باشیم.


لیست قیمت به روز انواع گوشی اپل آیفون در بازار ایران

نظرات کاربران در مورد نتایج بنچمارک iPhone 12 Pro مشخص شد


* الزامی
* الزامی