افشای مشخصات فنی PlayStation 5 و Xbox Series X خبر از تشابه زیاد این دو دستگاه می دهد.
شنبه 3 اسفند 1398
گجت ها
چند سالی هست که رقابت سونی و مایکروسافت در ساخت بهترین کنسول بازی و جذب هر چه بیشتر مخاطب بالا گرفته است.
چند سالی هست که رقابت سونی و مایکروسافت در ساخت بهترین کنسول بازی و جذب هر چه بیشتر مخاطب بالا گرفته است. حال که از عرضه و معرفی نسل های قبلی چند سالی می گذرد، زمان آن رسیده تا این کمپانی ها نسل بعدی از کنسول های خود را روانه بازار کنند. حالا در پستی از طرف حساب کاربری 4Chan که البته شهرت زیادی در افشای حقایق کمپانی ها ندارد، مشخصات فنی دو کنسول بعدی این دو کمپانی، یعنی PS5 و Xbox Series X فاش شده است. البته قبل از بررسی این مشخصات بهتر است به این نکات توجه کنیم: اول اینکه این گزارش مشخصات فنی سخت افزاری کامل PlayStation 5 و Xbox Series X را فاش می کند. دوم اینکه این دو دستگاه از نظر عملکرد پردازشی خام بسیار شبیه به هم خواهند بود و در آخر لازم به ذکر است که این خبر تایید نشده است، بنابراین نسبت به صحت و سقم آن کمی ابهام وجود دارد.

افشای مشخصات فنی
منبع این خبر مدعی است که این اطلاعات از طرف یک تستر بازی شخص ثالث که کیت توسعه PlayStation 5 و Xbox Series X را داشته، فاش شده است. این منبع توضیح داده که توانسته به کیت دوم توسعه PS5 دست پیدا کند که نسخه جدیدی بوده و شامل تغییرات سخت افزاری محصول می شود. بر اساس این منبع، شرکت سونی تا الان نسخه سوم از کیت توسعه خود را نیز ارسال کرده که شامل این تغییرات می شود.
این منبع، لیستی از مشخصات فنی و اطلاعاتی از سخت افزار هایی که از کیت های توسعه مایکروسافت و سونی به دست آمده را فاش کرده است که در ادامه هر یک از آن ها را مشاهده خواهید کرد.

PlayStation 5:
 •  پردازنده گرافیک 12.6 Teraflops RDNA 1.5
 • پردازنده AMD Zen 2 با سرعت کلاک 3.6 گیگاهرتز
 • رم گرافیکی 18 گیگابایتی GDDR6 و رم 4 گیگابایتی ddr4
 • حافظه داخلی SSD با سرعت 5.5 گیگابایت بر ثانیه و ظرفیت 500 گیگابایت
 • پردازنده های اختصاصی برای RT و صدای سه بعدی
 • پهنای باند 576GB/S

Xbox Series X:
 • پردازنده گرافیکی 11.8 Teraflops RDNA 1.5
 • پردازنده AMD Zen 2 با سرعت 3.7 گیگاهرتز
 • رم گرافیکی 16 گیگابایتی GDDR6 و رم 4 گیگابایتی ddr4
 • حافظه داخلی SSD با سرعت 3.8 گیگابایت بر ثانیه و ظرفیت 1 ترابایت
 • هسته های اختصاصی برای RT
 • پهنای باند 596GB/S
همچنین گفته شده که مشخصات فنی Xbox Series X هنوز به طور کال قطعی نشده است. این منبع انتظار دارد که مایکروسافت محصول خود را به 12.1 Teraflops ارتقا دهد و بخش رم خود را نیز بهبود ببخشد، ولی سایر بخش ها به احتمال زیادی بدون تغییر باقی خواهد ماند.
تفاوت کم بین PS5 و Xbox Series X
اولین و اصلی ترین برداشتی که از این اطلاعات و مشخصات فنی این دو محصول به دست می آید این است که وقتی صحبت از قدرت CPU و گرافیکی می شود، تفاوت زیادی بین این دو محصول دیده نمی شود. این نباید جای تعجبی داشته باشد، چرا که هر دو محصول از پردازنده AMD Zen 2 و پردازنده گرافیکی Navi RDNA استفاده می کنند که البته شخصی سازی شده اند.
البته این مشخصات فنی تا حدودی خبر از قوی تر بودن PlayStation 5 می دهند، چرا که سرعت SSD آن بالاتر و تعداد هسته های Ray Tracing آن هم بیشتر است. کنسول سونی همچنین در بخش حافظه رم هم مزیت اندکی دارد. از طرف دیگر اما این نماینده مایکروسافت است از نظر سرعت پردازنده و گنجایش SSD نماینده سونی را شکست می دهد.
با اینکه نمی توان به طور قطعی به این اطلاعات اعتماد کرد، ولی مشخص است که PlayStation 5 و Xbox Series X از نظر قدرت پردازشی خام با یکدیگر قابل مقایسه هستند. البته بیشتر از اینکه قدرت پردازشی و مزیت های اندک هر محصول نکته مهمی برای انتخاب کنسول باشند، این وفاداری به برند، زمان عرضه و معرفی و از همه مهمتر قیمت است که محبوبیت و شهرت هر محصول را مشخص می کند.

مشاهده قیمت به روز انواع کنسول بازی در بازار ایران

نظرات کاربران در مورد افشای مشخصات فنی PlayStation 5 و Xbox Series X خبر از تشابه زیاد این دو دستگاه می دهد.


* الزامی
* الزامی