بی ام و سری 5 مجهز به سیستم رانندگی خودران معرفی شد
پنج‌شنبه 16 دی 1395
خودرو
بی‌ام‌و نسخه‌ی مجهز به سیستم رانندگی خودران سری ۵ را در نمایشگاه CES 2017 به نمایش گذاشت.
بی‌ام‌و علاوه بر معرفی مدل مفهومی I Inside Future که کابین خودروهای آینده را به نمایش می‌گذارد، محصولات جذاب دیگری نیز به CES 2017 آورده است. این شرکت نسخه‌ی مخصوصی از نسل جدید سری 5 را در معرض نمایش گذاشت که به قابلیت‌های خودران متعددی مجهز شده است. این نسخه از سدان لوکس سری ۵۵ قادر است در بزرگراه‌ها به صورت تمام خودران حرکت کند. قابلیت پارک خودکار و بدون نیاز به دخالت راننده نیز در این خودرو تعبیه شده است.
بی‌ام‌و هنوز جزئیات کاملی در خصوص نحوه‌ی سیستم‌های به‌کاررفته در این نسخه از سری ۵ را ارائه نکرده است. این شرکت مطرح آلمانی تنها اعلام کرد خودروی خودران جدید آن با کمک سنسور‌های خودرو و نقشه‌های دیجیتالی، اقدام به رانندگی خودران و حفظ آن در مسیر می‌کند. مالکان این نسخه از سری ۵ قادر خواهند بود هنگام حرکت خودرو به صورت خودران، دست خود را از روی غربیلک فرمان بردارند؛ قابلیتی که پیش از این در تسلا نیز وجود داشت، اما با توجه به شکایت‌های متعدد علیه آن، حذف شد و در هر شرایطی راننده باید دست خود را روی غربیلک قرار دهد.
سرنشینان این نسخه‌ از بی‌ام‌و سری ۵ حتی قادر خواهند بود هنگام حرکت خودران خودرو، به سایر کارهای خود بپردازندو با استفاده از پلتفرم Open Mobility Cloudd مخصوص بی‌ام‌و، اطلاعات کاربردی در خصوص موقعیت مکانی فعلی خود دریافت کنند. این موضوع بدین معنی است که سیستم خودران بی‌ام‌و عملکرد کامل‌تری از نمونه‌ی مشابه خود در تسلا دارد و می‌تواند در برخی شرایط و بدون نیاز به هرگونه توجه راننده، به حرکت خود ادامه دهد. 
دیگر قابلیت مهم نمونه‌ی جدید سری ۵، امکان پارک خودکار است. این سیستم عملکرد متفاوتی با نمونه‌ی معرفی‌شده توسط فارادی فیوچر دارد. برای پارک خودکار، خودرو باید به سیستم مدیریت فضای پارک منطقه‌ی مورد نظر شما متصل شود و اطلاعات فضاهای خالی موجود را دریافت کند. سپس باید به مکان خاصی بروید و خودرو را ترک کنید تا عملیات پارک خودکار آغاز شود. در این مرحله خودرو به صورت خودکار منطقه‌ی خالی مورد نظر خود را خواهد یافت و پس از پارک شدن به مالک اطلاع‌رسانی می‌کند. مالک نیز می‌تواند با استفاده از نقشه‌های سه بعدی بی‌ام‌و موقعیت خودروی خود را مشاهده کند.
نسخه‌ی جدید سری ۵، علاوه بر امکانات خودران، به قابلیت‌های دیگری اعم از دستیار صوتی کورتانا مایکروسافت نیز مجهز شده است. این دستیار عملکرد مشابهی با نمونه‌ی موجود در ویندوز ۱۰ دارد و امکان کنترل برخی بخش‌های خودرو را با دستور صوتی، محیا می‌کند. 

تعبیه‌ی ژست‌های کنترلی همانند نمونه‌ی به کار رفته در سری ۷، باز کردن خودکار آفتاب‌گیر در شرایط نیاز از دیگر قابلیت‌های افزوده‌ی نسخه‌ی جدید سری ۵ است. بی‌ام‌و هنوز جزئیاتی در خصوص فروش خودروی جدید اعلام نکرده است. اما امیدواریم این شرکت مطرح آلمانی نیز هرچه زودتر وارد رقابت خودروهای خودران شود تا شاهد پیشرفت شگرفی در این بخش از صنعت خودروسازی باشیم.
تعبیه‌ی ژست‌های کنترلی همانند نمونه‌ی به کار رفته در سری ۷، باز کردن خودکار آفتاب‌گیر در شرایط نیاز از دیگر قابلیت‌های افزوده‌ی نسخه‌ی جدید سری ۵ است. بی‌ام‌و هنوز جزئیاتی در خصوص فروش خودروی جدید اعلام نکرده است. اما امیدواریم این شرکت مطرح آلمانی نیز هرچه زودتر وارد رقابت خودروهای خودران شود تا شاهد پیشرفت شگرفی در این بخش از صنعت خودروسازی باشیم.نظرات کاربران در مورد بی ام و سری 5 مجهز به سیستم رانندگی خودران معرفی شد


* الزامی
* الزامی