بررسی آیپد مینی 3 اپل
دوشنبه 24 آذر 1393
تبلت
امسال اپل در آیفون‌ها، تغییرات اساسی اعمال کرد و آیپد ایر ۲ را نیز به خوبی باریک‌تر و سریع‌تر کرد. در این میان آیپد مینی ۳ با حداقل تغییرات نسبت به نسل قبل روانه‌ی بازار شد. در این مقاله قصد داریم به بررسی آیپد مینی ۳ اپل بپردازیم

بررسی تخصصی آیپد مینی 3 اپل-APPLE iPAD mini 3


امسال اپل در آیفون‌ها، تغییرات اساسی اعمال کرد و آیپد ایر ۲ را نیز به خوبی باریک‌تر و سریع‌تر کرد. در این میان آیپد مینی ۳ با حداقل تغییرات نسبت به نسل قبل روانه‌ی بازار شد. در این مقاله قصد داریم به بررسی آیپد مینی ۳ اپل بپردازیم
 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

در سال‌های اخیر قانون نانوشته‌ای در دنیای فناوری حکم‌فرما شده و آن استفاده از فرم‌فکتور بزرگ‌ در ساخت گجت‌ها است. تولید‌کنندگان گجت‌های اندرویدی نسل جدید گوشی‌‌های‌هوشمند خود را بزرگ‌تر از پیش روانه‌ی بازار می‌کنند و عموماً بهره‌گیری از صفحه‌ی نمایش کوچک نیز تبدیل به یک عامل شکست برای این محصولات می‌شود. اما در این بین، اپل در برابر این قانون، مدت‌ها مقاومت کرد ولی در نهایت امسال مجبور شد تا سایز آیفون‌های خود را افزایش دهد؛ با این حال صفحه‌ی نمایش آخرین پرچمدار این کمپانی، آیفون ۶ نیز در برابر پرچمداران اندرویدی کوچک‌تر به‌نظر می‌رسد. سال گذشته، اپل در کنار آیپد ایر، از تبلت مینی خود با صفحه‌ی نمایش رتینا پرده برداشت. آیپد مینی ۲ نمونه‌ی کوچکی از تبلت بزرگ‌تر اپل بود و تنها تفاوت این دو نسخه، صفحه‌ی نمایش کوچک‌تر آیپد مینی بود. در واقع آیپد مینی رتینا (۲) از نظر سخت‌افزار و کارایی کاملاً شبیه به آیپد ایر ۲ بود و تنها ابعاد کوچک‌تری داشت

اما امسال شرایط به گونه‌ی دیگری است و فاصله‌ی نسخه‌ی مینی و ایر بیشتر شده. آیپد ایر در مقایسه با نسل قبل، علاوه بر اینکه سریع‌تر و باریک‌تر شده، از فناوری جدیدی نیز در صفحه‌ی نمایش بهره می‌برد. اما آیپد مینی ۳ از چنین الگوی پیشرفتی پیروی نکرده و فقط سنسور اثر انگشت را در کالبد خود جای داده است. در واقع تنها تفاوت بارز بین آیپد مینی ۳ و آیپد مینی ۲ در اضافه شدن سنسور اثر انگشت است.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

شاید در پیش گرفتن این سیاست از سوی اپل، از نظر برخی از طرفداران این کمپانی که در انتظار عرضه‌ی یک فوق ستاره‌ی کوچک بودند، کمی ناامید‌کننده‌ به نظر برسد. سال گذشته، کاربران دو گزینه‌ی بسیار خوب را در اختیار داشتند که شامل آیپد کوچک و بزرگ بود، اما امسال فقط گزینه‌ی بزرگ‌تر، در مقایسه با نسل پیش، از نظر مشخصات فنی و ظاهری تغییر کرده و بهبود یافته است.

بسیاری بر این باورند که ارائه‌ی فبلت‌ها و محبوبیت این گوشی‌های هوشمند غول‌پیکر باعث شده تا تمایل مشتریان به خرید تبلت‌های سایز کوچک، کاهش یابد. گوگل که خود با ارائه‌ی نکسوس ۷ بازار تبلت‌های ارزان قیمت و سایز کوچک را داغ کرد و پس از محبوبیت این گجت‌ها، اپل نیز نسبت به ارائه تبلت ۷.۹ اینچی آیپد مینی تمایل نشان داد، امسال تبلت ۷ اینچی عرضه نکرد و در عوض فبلت ۶ اینچی نکسوس ۶ را به همراه تبلت ۹ اینچی نکسوس ۹ روانه‌ی بازار کرد. اپل نیز روش تقریباً مشابهی را در پیش گرفت و علاوه بر آیفون ۴.۷ اینچی، یک آیفون ۵.۵ اینچی را ارائه کرد. با این حال اپل امسال هم به تولید آیپد مینی ادامه داد؛ اما این بار توجه کمتری به آن کرد. آیپد مینی ۳ تنها یک تفاوت با نسل قبل خود می‌کند و آن، اضافه شدنِ سنسور اثر انگشت خوان (Touch ID) است. اما آیا ارزش دارد که ۱۰۰ دلار هزینه بیشتر پرداخت کنیم و به جای آیپد مینی ۲، آیپد مینی ۳ را خریداری کنیم؟

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

هرچند اپل تبلت مینی سال گذشته‌ی خود را دوباره با نام جدید و تغییرات جزئی روانه‌ی بازار کرده، اما باید روی دیگر سکه را نیز دید. علی‌رغم اینکه آیپد مینی ۳ تمام مشخصات فنی و ظاهری نسل گذشته را به ارث برده، اما همچنان یکی از گزینه‌های قدرتمند بازار در سایز تبلت‌های مینی به شمار می‌رود. اپل رنگ طلایی را نیز به گزینه‌های پیش روی کاربران برای خرید این تبلت اضافه کرده است.
طراحی و سخت‌افزار


طراحی و سخت‌افزار تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

با در دست گرفتن آیپد مینی ۳، احساس کهنگی یا قدیمی شدن طراحی آن به هیچ وجه به کاربر القاء نمی‌شود. شاید یکی از دلایل این امر، نبود رقابت شدید در میان تبلت‌های مینی است که نتیجه‌ی آن عدم بروزرسانی سریع محصولات و در نتیجه دوام بیشتر الگوی طراحی برای مدت طولانی‌تری است. ترکیب فلز و شیشه، اکسیر موفق اپل است که آیپد مینی ۳ را یک سر و گردن بالاتر از رقبای اندرویدی قرار می‌دهد. حسی که با در دست گرفتن آیپد مینی ۳ به کاربر القاء می‌شود، متفاوت از اکثر نمونه‌های اندرویدی است که عموماً به بدنه‌ی پلاستیکی مجهز شده‌اند.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

آیپد مینی هرچند دیگر باریک‌ترین نیست، اما همچنان باریک و خوش دست است. بدنه‌ی فلزی تراش خورده‌ی آن در کنار لبه‌های منحنی شکل جلوه‌ی خاصی را به این تبلت داده‌اند.
در ظاهر، تنها تغییر صورت گرفته در آیپد مینی ۳، اضافه‌شدن سنسور اثر انگشت (Touch ID) در تبلت مینی اپل است. عملکرد سنسور اثر انگشت اپل در آیپد مینی ۳، بسیار سریع و کارآمد است و مقایسه‌ی آن با سایر گجت‌هایی که از چنین فرآیندی برای باز کردن قفل استفاده می‌کنند، گویای تفاوت سنسور اثرانگشت اپل و مکانیزم بکار برده شده در آن است.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

آیپد مینی ۳ همچون سنت همیشگی اپل از نسبت تصویر ۴ به ۳ بهره می‌برد و از این‌رو به‌دلیل عریض بودن آن، استفاده از آیپد مینی با یک دست، کمی مشکل است و برای افرادی که دست کوچک‌تری دارند، غیرممکن به نظر می‌رسد. آیپد مینی سبک‌ترین تبلت حال حاضر بازار نیست. اپل بلندگوهای دو گانه‌ی تبلت خود را در کنار هم و در طرفین پورت لایتنینگ قرار داده که کمی نامعقول به نظر می‌رسد. زمانی که تبلت را بصورت عرضی (LandScape) در دست می‌گیرید، بصورت ناخودآگاه دست خود را روی قسمتی از تبلت که بلندگوها در آن قرار گرفته، می‌گذارید که این موضوع مخصوصاً در زمان تماشای ویدیو و انجام بازی، آزاردهنده است. با این حال نسبت تصویر ۴:۳ باعث می‌شود تا فضای کاری بیشتری در اختیار داشته باشید و بتوانید بهره‌وری بالاتری از تبلت سایز کوچک خود داشته باشید.

خوشبختانه برخلاف آیفون‌های جدید، در آیپد مینی ۳، لنز دوربین در دل بدنه‌ی دستگاه جای گرفته و برآمدگی ایجاد نکرده است. تنها بخش غیر فلزی در پشت دستگاه، نوار پلاستیکی سفید رنگی (در نسخه‌ی طلایی) است.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

همچون گذشته‌، دکمه‌ی پاور و جک ۳.۵ میلی‌متری هدفون در قسمت بالا، دکمه‌های کم و زیاد کردن حجم صدا به همراه قطع‌کردن صدا در لبه‌ی راست و دکمه‌ی فیزیکی Home نیز در قسمت پایین صفحه‌نمایش جای گرفته‌اند. در آیپد مینی ۳ درگاه لایتنینگ در همان جای همیشگی یعنی در لبه‌ی پایین تبلت قرار داده شده است که در دو طرف آن منافذ اسپیکر مشاهده می‌شود
صفحه‌نمایش


سال گذشته زمانی که اپل بالأخره صفحه‌نمایش آیپد مینی را به استاندارد رتینا رساند، موفق شد تحسین و تأیید اغلب کاربران و منتقدان را برای محصول خود بدست آورد. نسل اول اپل آیپد مینی از نظر رزولوشن صفحه‌نمایش در سطح پایینی قرار داشت که به موجب همین مسأله، نسل دوم یک ارتقای اساسی در نظر گرفته می‌شد. این صفحه‌نمایش در آیپد مینی 3 نیز بدون تغییر باقی‌ مانده است. نمایشگر آیپد مینی 3 اندازه‌ای 7.9 اینچی داشته و از رزولوشن 1,536 در 2,048 پیکسل برخوردار است. این صفحه‌نمایش از تمام زاویه‌ها، تصویر بسیار خوبی ارائه می‌کند که کنتراست بالا و تولید رنگ فوق‌العاده در کنار تمام مزایای شناخته شده‌ی پنل‌های IPS آن را همراهی می‌کنند.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

با وجود آنچه گفته شد اگر آیپد مینی 3 را در کنار آیپد ایر 2 مقایسه کنیم، اندکی موجب سردرگمی خواهد شد. در نسل قبلی نیز اگر آیپد مینی رتینا را در کنار آیپد ایر قرار می‌دادیم متوجه کیفیت و وسعت رنگ بهتر آیپد ایر می‌شدیم.
آیپد مینی ۳ همچنان رنگ‌ها را بصورت دقیق و طبیعی نشان می‌دهد و رنگ سفید در آن کاملاً روشن و رنگ مشکی به صورت تیره‌ و عمیق نمایش داده می‌شود. هر چند شدت روشنایی این صفحه‌نمایش به اندازه‌ی کافی خوب است که بتوان از آن در محیط‌های خارج از خانه استفاده کرد، اما این صفحه‌نمایش از نظر حداکثر شدت روشنایی در مقابل‌ تبلت‌های امسال با صفحه‌نمایش‌های جدید، کمی ضعیف‌تر عمل می‌کند. به عنوان مثال، تبلت اکسپریا زد ۳ کامپکت سونی هر چند از تراکم پیکسلی کمتری در مقایسه با آیپد مینی ۳ بهره می‌برد، اما وضوح تصویر آن در زیر نور آفتاب بیشتر از آیپد مینی ۳ است.
با این حال هنوز هم آیپدمینی ۳ از نظر صفحه‌نمایش در سطح بسیار خوب و راضی‌کننده‌ای قرار دارد و به راحتی می‌توان از آن در مصارف مختلف از جمله مطالعه متون، وب‌گردی یا تماشای ویدیو و اجرای بازی‌های گرافیکی لذت برد.
نرم‌افزار


 می‌توان گفت بزرگترین تغییری که این تبلت نسبت به نسل پیش خود داشته، بخش نرم‌افزار آن است. iOS 8.1 در آیپد مینی ۳، عالی و روان اجرا می‌شود و اکنون ویژگی‌های جدیدی نسبت به نسخه‌های قبل خود در اختیار دارنده دستگاه قرار می‌دهد.

همانطور که می‌دانید اپل سال پیش آیفون 5s را با ویژگی جدید نرم‌افزاری مربوط به اسکنر اثر انگشت رونمایی کرد که البته سیاست‌ منتظر نگه‌داشتن مشتری این شرکت باعث شد تا سال گذشته این ویژگی بسیار خوب را در آیپد‌ها شاهد نباشیم. در هر حال امسال اپل مجبور شد برای عرضه‌ی محصولی کمی متفاوت‌تر از سال گذشته، تاچ‌آیدی را با ادغام سرویس پرداخت اپل، در آیپد‌های جدید جای دهد. تکنولوژی که اپل به آن افتخار می‌کند سنسور اثر انگشت ‌خوان است که در واقع بزرگترین مزیت و بهبود آیپد مینی ۳ نسبت به آیپد مینی با صفحه نمایش رتینا (نسل دوم) به حساب می‌آید.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

شیوه کاری این تکنولوژی نرم‌افزاری/سخت‌افزاری که اپل اسم آن را تاچ آیدی (Touch ID) گذاشته، بسیار ساده است: تنها چند ثانیه اثر انگشت خود را در دستگاه ثبت کنید و پس از آن لذت راحتی باز کردن قفل تبلت را با اثر انگشت خود ببرید. سنسور اثر انگشت در آیپد مینی ۳ به خوبی کار می‌کند و بسیار بعید است که برای باز شدن قفل دستگاه نیاز به چند بار گذاشتن انگشت خود پیدا کنید. اگر هم این ویژگی کار نکرد، می‌توانید شبیه به قبل با رمز عبور مرحله امنیتی تبلت را پشت سر بگذارید. لازم است بدانید که برای استفاده از سنسور اثر انگشت جاسازی شده در دکمه خانگی آیپد مینی ۳، مهم نیست که تبلت را افقی یا عمودی در دست گرفته باشید؛ در هر دو حالت به خوبی کار خود را انجام خواهد داد.
اپل همچنین در iOS 8، APK تاچ آیدی را در اختیار توسعه دهندگان قرار داده تا آن‌ها بتوانند عملکرد‌های بیشتری را برای این ویژگی ارزشمند به وجود آورند. برای مثال اگر یکی از کاربران اپلیکیشن Evernote باشید و بخواهید اطلاعات خود در این برنامه را از دیگران مخفی نگه دارید، تاچ آیدی می‌تواند این وظیفه را بر دوش بگیرد.
با این‌حال دلیل اصلی که تاچ آیدی در آیپد مینی ۳ وجود دارد، قطعاً سرویس جدید پرداخت اپل (Apple Pay) است. متأسفانه این ویژگی تنها به ایالات متحده آمریکا محدود است و در دیگر کشور‌های جهان کاربردی ندارد. بنابراین یکی از دلیل‌های بسیار مهم خرید آیپد مینی بخاطر وجود تاچ آیدی، همینجا برای کاربرانی که خارج از آمریکا هستند از بین می‌رود.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

در iOS 8 با پایین کشیدن صفحه از بالا، حالا دیگر صفحه همیشگی که شامل تب‌های All، Missed  و Today می‌شد نیست و این تب‌ها جای خود را به تب‌های پرکاربردتری همچون Today و Nottification داده‌اند. بدین ترتیب دسته‌بندی نوتیفیکیشن‌ها با حذف Missed و All نظم و ترتیب بهتری گرفته است. در قسمت بالای بخش مربوط به نمایش اپلیکیشن‌های اخیراً اجرا شده که با دو بار فشار دادن دکمه‌ی فیزیکی Home فعال می‌شود، لیست مخاطبینی که اخیراً با آن‌ها تماس داشته‌اید نیز نشان داده می‌شود. علاوه بر نوتیفیکشن سنتر، صفحه مولتی تسکینگ نیز دچار تغییراتی شده و کارآیی بیشتری از آنچه در نسخه‌های پیشین دیده‌ایم، به نمایش می‌گذارد. از جمله کارآیی‌های جدید این صفحه، اضافه‌شدن لیست افقی مخاطبینی که به تازگی با‌ آن‌ها تماس داشته‌اید در کنار اپلیکیشن‌های در حال اجرا است.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

یکی از نکاتی که در جای جای سیستم‌عامل جدید اپل به چشم می‌خورد، امکان به اشتراک‌گذاری مستقیم تصاویر، ویدیوها و حتی مخاطبین است. این موضوعی است که پیش از این نیز وجود داشت، ولی در آن خلاءهای بسیاری همچون تعداد کم سرویس‌ها دیده می‌شد. این موضوع در کنار امکان اضافه‌کردن ویجت‌ها و اجرای اپلیکیشن‌های مختلف بدون نیاز به خروج از اپلیکیشن مبدأ، قابلیت‌های بسیاری را برای به اشتراک‌گذاشتن داده‌ها و اطلاعات دستگاه در نسخه جدید فراهم خواهد آورد.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

یکی از قابلیت‌های جدیدی که در نسخه هفتم iOS دچار تحولات اساسی شد، جستجوگر سیستم‌عامل بود.در نسخه جدید نیز همانند iOS 7، با لمس وسط صفحه و کشیدن انگشت به سمت پایین، بخش جستجو نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید هر چه می‌خواهید، از تصاویر، ایمیل‌ها، نوت‌ها و مخاطبین را در این صفحه جستجو نمایید. حالا اپل قصد دارد تا دامنه جستجوهای شما را چند برابر وسیع‌تر کند و به شما امکان جستجو در اینترنت، جستجو در میان رستوران‌ها، مراکز تفریحی و ... را نیز از طریق این صفحه می‌دهد.
اسپیکر


 خروجی اسپیکر در لبه‌ی پایین صفحه‌نمایش قرار گرفته است. اسپیکر حجم صدای بالایی ندارد و محل قرار گیری خروجی‌های آن‌ نیز چندان مناسب نیست؛ چرا که در حالت استفاده افقی از تبلت، دست جلوی آن‌ها را می‌گیرد و صدای کمی از آن خارج می‌شود. با این حال، وضوح و کیفیت صدا قابل قبول است.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB
باتری


آیپد مینی ۳ از یک باتری نسبتاً پرظرفیت 6470 میلی‌آمپر ساعتی بهره می‌برد. در آزمایش رایج زومیت یک ویدیو 720p را در شرایطی که شدت روشنایی صفحه‌نمایش روی ۵۰ درصد تنظیم شده بود و شبکه‌های بی‌سیم خاموش بودند، بصورت متناوب پخش کردیم تا شارژ دستگاه از ۱۰۰ درصد به جایی برسد که تبلت خاموش شود. در این شرایط آیپد مینی ۳ حدود ۱۱ ساعت ۲۰ دقیقه دوام آورد. در وب‌گردی با وای فای یا 3G نیز آیپد مینی نزدیک به ۱۰ ساعت دوام می‌آورد که برای یک تبلت مینی، اعداد و ارقام قابل قبولی است.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB
دوربین


آیپد مینی ۳ از همان دوربین ۵ مگاپیکسلی با F/2.4 در پشت و دوربین ۱.۲ مگاپیکسلی در جلو بهره می‌برد. تبلت‌های ابزارهای مناسبی برای عکس یا فیلم‌برداری نیستند و اکثر کاربران ترجیح می‌دهند تا با گوشی‌هوشمند خود عکاسی کنند. با این حال اگر طرفدار عکس‌برداری با تبلت هستید، دوربین ۵ مگاپیکسلی آيپد مینی کیفیت چندان خوبی ندارد؛ مخصوصا اگر قرار باشد در محیط‌های داخلی یا مکان‌های کم نور عکس‌برداری کنید.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

متأسفانه این دوربین فاقد فلاش LED است. با این حال دوربین در تبلت‌ها از اهمیت پایینی برخوردار است و عدم وجود یک دوربین با کیفیت چندان روی انتخاب عموم کاربران تأثیر‌گذار نخواهد بود.


نمونه‌ی عکس‌های گرفته شده با دوربین آیپد مینی ۳:

 توجه : عکسها ریسایز شده است

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

خوشبختانه رابط‌کاربری بسیار خوب iOS در بخش دوربین در آیپد مینی نیز وجود دارد و به راحتی می‌توانید قابلیت‌های مختلف آن مانند HDR یا پاناروما را فعال کنید.
دوربین آیپد مینی ۳ قادر است در رزولوشن 1080p ویدیو ضبط کند.
قدرت و بازده


 هر چند آیفون‌های جدید و آیپد ایر ۲ به سیستم-روی-یک-چیپ جدید اپل با نام A8x مجهز شدند، اما متأسفانه اپل ترجیح داد تا از همان پردازنده‌ی A7 سال گذشته در آیپد مینی ۳ بهره ببرد. A7 یک پردازنده‌ی ۶۴ بیتی قدرتمند است که به راحتی از پیش اجرای تمام اپلیکیشن‌های موجود در اکوسیستم iOS بر می‌آيد؛ اما A8x از هر نظر به مراتب قوی‌تر از A7 است و از این بابت انتظار می‌رفت که اپل در آیپد مینی جدید نیز از A8X بهره ببرد

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

پردازنده‌ی A7 دارای دو هسته‌ی 1.3 گیگاهرتزی مبتنی بر معماری ARMv8 است که با یک گیگابایت حافظه‌ی رم و گرافیک PowerVR G6430 مجتمع شده است. A7 با وجود اینکه دو هسته‌‌ی 1.3 گیگاهرتزی دارد، اما از نظر قدرت و بازده کمی بالاتر از Snapdragon 800 با ۴ هسته‌ی ۲.۳ گیگاهرتزی قرار می‌گیرد

از آنجایی که اندروید، ویندوز فون و iOS هر کدام ساختارهای خاص خود را برای اجرای اپلیکیشن‌ها و مدیریت منابع سخت‌افزاری دارند و دستورات را به اشکال مختلفی اجرا می‌کنند، مقایسه‌ی این پلتفرم‌ها با یکدیگر کار دشواری است. آنچه می‌توان درباره‌ی بازده و عملکرد آیپد مینی ۳ گفت آن است که در این تبلت، هرگز با مشکل کمبود حافظه‌ی رم یا کندی در اجرای اپلیکیشن‌ها روبرو نمی‌شوید. اما اگر مایل هستید تا بنچمارک‌های iPad Mini 3 را مشاهده کنید، جداول ادامه‌ی مطلب را مشاهده کنید:


آزمایش Sunspider

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

آزمایش Geekbench 3

 آزمایش Geekbench که تمرکز آن بر روی قدرت پردازنده است و دو امتیاز مجزا را برای آزمایش تک‌هست‌ای و چند هسته‌ای ارائه می‌کند.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

آزمایش 3D Mark

3D Mark یکی از معتبرترین نرم‌افزارهای بنچمارک در دنیای PC است که از چندی پیش به دنیای موبایل نیز راه یافته است. در این نرم‌افزار تمرکز اصلی بر روی قدرت پردازنده گرافیکی (GPU) است. هرچه امتیاز بالاتر باشد، محصول قدرت پردازش گرافیکی بیشتری دارد و قادر است به شکل بهتری بازی‌های گرافیکی را اجرا کند.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB
جمع بندی


آیپد مینی 3 نیز همچون نسل پیشین خود یک تبلت تمام‌عیار محسوب می‌شود. اندازه‌ی این دستگاه برای کسانی که مایل هستند قابلیت حمل و جابجایی بهتری در قیاس با آیپد ایر در اختیار داشته باشند عالی است. این قد و قواره‌ی مناسب، با قدرت پردازشی و پاسخگویی بالا، عمر باتری خوب، اسکنر اثرانگشت و زیبایی خاص محصولات اپل ترکیب شده و یکی از بهترین تبلت‌های سایز کوچک بازار را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. اگرچه اپل تغییر زیادی نسبت به نسل پیش در این دستگاه بوجود نیاورده، اما رقابت در بازار هدف این محصول طی سال گذشته تا کنون، به شکل قابل توجهی پیشرفت کرده است. اکنون شاهد قدرت‌نمایی دستگاه‌ جذابی نظیر نکسوس 9 هستیم که به همین خاطر، پیش‌بینی اینکه آیا آیپد مینی 3 همان ارزش نسل قبلی خود در 12 ماه پیش را خواهد داشت یا خیر اندکی دشوار است.

 تصاویر iPad mini 3 -4G-64GB

در حقیقت اصلی‌ترین تغییر حاصل شده در نسل جدید آیپد مینی، افزوده شدن اسکنر اثرانگشت است و می‌توان به وضوح مشاهده کرد این تبلت در اولویت اپل نبوده و شاید این شرکت به چشم یک محصول  رده ۲ که نیاز نیست پا به پای سری ایر حرکت کند نگاه می‌کند. با در نظر گرفتن این مسأله، شاید اگر اسکنر Touch ID آنقدرها هم برای شما اهمیت ندارد، خریداری آیپد مینی 2 با 100 دلار قیمت کمتر انتخاب معقول‌تری باشد.
نقاط قوت


طول عمر باتری بالا

خوش ساخت و زیبا

همچنان سریع و قدرتمند

صفحه‌نمایش رتینا با کیفیت مناسب

سنسور اثر انگشت‌خوان
نقاط ضعف


 عدم تغییر کافی نسبت به نسل قبل

عدم پشتیبانی از کارت حافظه‌ی خارجی

دوربین نه چندان با کیفیتدر تهیه‌ی این مقاله حسین خلیلی صفا، امین فیض‌پور، مسعود آموزگار و وحید دیّانی مشارکت داشتند.

نظرات کاربران در مورد بررسی آیپد مینی 3 اپل


* الزامی
* الزامی