بررسی گلکسی نوت 4 سامسونگ
دوشنبه 17 آذر 1393
موبايل
برخلاف گذشته، نه تنها تلفن‌های بزرگ، عجیب و غیرکاربردی به نظر نمی‌رسند، بلکه کاربران بیشتر به سمت استفاده از آن‌ها گام برداشته و ترجیح می‌دهند که صفحه‌نمایش بزرگ‌تری در اختیار داشته باشند. سامسونگ پیش از باقی شرکت‌ها جسارت استفاده از صفحه‌نمایش بزرگ را پیدا کرد و طی سال‌های اخیر به خوبی توانست سری گلکسی نوت خود را بین کاربران محبوب کند

بررسی گلکسی نوت 4 سامسونگ-Samsung Galaxy Note 4


برخلاف گذشته، نه تنها تلفن‌های بزرگ، عجیب و غیرکاربردی به نظر نمی‌رسند، بلکه کاربران بیشتر به سمت استفاده از آن‌ها گام برداشته و ترجیح می‌دهند که صفحه‌نمایش بزرگ‌تری در اختیار داشته باشند. سامسونگ پیش از باقی شرکت‌ها جسارت استفاده از صفحه‌نمایش بزرگ را پیدا کرد و طی سال‌های اخیر به خوبی توانست سری گلکسی نوت خود را بین کاربران محبوب کند. گلکسی نوت ۴، این بار علاوه بر ارتقاء سخت‌افزاری از نظر کیفیت ساخت هم بهتر شده است. 
 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

اکثر پرچمداران اندرویدی به صفحه‌نمایشی بین ۵ تا ۵.۵ اینچ مجهز شده‌اند، اولین محصول از شاخه‌ی گلکسی نوت در سایز ۵.۳ اینچ در سال ۲۰۱۱ رونمایی شد. سامسونگ سال به سال کمی سایز صفحه‌نمایش این تلفن را افزایش داد تا در ۲۰۱۳ به ۵.۷ اینچ برسد. تلفن ۵.۷ اینچی قطعا به خوبی آيفونِ ۴ اینچی در دست جای نمی‌گیرد، اما حالا تلفن‌های هوشمند تنها برای برقراری تماس تلفنی یا اجرای چند اپلیکیشن سرگرمی استفاده نمی‌شوند. این ابزارها به پرکاربردترین گجتِ قابل حمل تبدیل شده‌اند؛ کاربران روزانه ساعت‌ها از وقت خود را با این ابزارها سپری می‌کنند، در تلفن خود کتاب می‌خوانند، وب‌گردی می‌کنند، امور روزانه‌ی خود را سر و سامان می‌دهند و حالا به مدد سامسونگ، امکان یادداشت‌برداری، طراحی، نقاشی و اموری از این دست هم در تلفن‌ها میسر شده است.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

به نظر من گلکسی نوت ۴ یک محصول متفاوت از سامسونگ است. سامسونگ در گلکسی اس ۵ آنطور که باید و شاید خوب عمل نکرد و حتی تبلیغات گسترده‌ی این شرکت نیز نتوانست آن خروجی که کره‌ای‌ها انتظار داشتند را رقم بزند. گلکسی اس ۵ همان اس ۴ بود که حتی به نظر من کمی زشت‌تر هم شده‌ بود. لبه‌های شبه‌فلز، طراحی نقطه‌نقطه‌ای نه چندان دلچسب و موارد ظاهری دیگر باعث شدند تا سخت‌افزار قدرتمند و کارآمد گلکسی اس ۵ نتواند آنطور که باید و شاید به چشم آید. S5 از نظر دوربین در کلاس خود، هنوز رقیب درست و درمانی ندارد و از نظر قدرت پردازشی نیز همچنان خوب است؛ اما این تلفن، نتوانست فروش شگفت‌انگیز نسل‌های قبلی را تکرار کند. من تصور می‌کنم، مهم‌ترین دلیل عدم فروشِ کافی گلگسی اس ۵، مربوط به کیفیت ساخت بحث برانگیز و طراحی ظاهری آن است. چرا که این محصول رقبای جذاب‌تری دارد که شاید از نظر امکانات نرم‌افزاری و حتی در برخی موارد از نظر قدرت سخت‌افزاری ضعیف‌تر از اس ۵ باشند، اما گزینه‌ی بهتری به شمار می‌روند؛ چرا که اکثر آن‌ها از ظاهر زیباتر و کیفیت ساخت بالاتری بهره می‌بردند و حالا از نظر امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری هم همگی به سطح قابل قبولی رسیده‌اند. این همان جایی است که سامسونگ به خوبی متوجه شد که باید فکری به حال کیفیت ساخت محصولات خود کند. نتیجه‌ی این تغییر نگرش، محصولاتی همچون سری گلکسی آلفا و گلگسی نوت ۴ را خروجی داشت.
طراحی و سخت افزار


سامسونگ طی سال‌های اخیر، همچون اکثر تولیدکنندگان تلفن هوشمند از یک زبان طراحی نسبتا مشابه استفاده کرده است؛ زبان طراحی که از زمان گلکسی اس ۳ در اکثر تلفن‌های پرچمدار و غیر پرچمدار این شرکت استفاده شده است. اما سامسونگ در گلکسی نوت ۴ یک تفاوت عمده ایجاد کرده است. در نوت ۴ دیگر شاهد آن لبه‌های پلاستیکی که با دقت بسیار کمی شبیه به فلز درآمده بودند، نیستیم. حالا با یک فریم فلزی که لبه‌های آن با دقت تراش خورده‌اند روبرو می‌شویم. فریمی که شاید بخش کمی از سطح خارجی تلفن را تشکیل می‌دهد، اما تاثیر زیادی در تجربه‌ی کاربری دارد و حس به مراتب بهتری را در مقایسه با تلفن‌های تماما پلاستیکی سامسونگ به کاربر، منتقل می‌کند.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

سامسونگ طی سال‌های اخیر، همچون اکثر تولیدکنندگان تلفن هوشمند از یک زبان طراحی نسبتا مشابه استفاده کرده است؛ زبان طراحی که از زمان گلکسی اس ۳ در اکثر تلفن‌های پرچمدار و غیر پرچمدار این شرکت استفاده شده است. اما سامسونگ در گلکسی نوت ۴ یک تفاوت عمده ایجاد کرده است. در نوت ۴ دیگر شاهد آن لبه‌های پلاستیکی که با دقت بسیار کمی شبیه به فلز درآمده بودند، نیستیم. حالا با یک فریم فلزی که لبه‌های آن با دقت تراش خورده‌اند روبرو می‌شویم. فریمی که شاید بخش کمی از سطح خارجی تلفن را تشکیل می‌دهد، اما تاثیر زیادی در تجربه‌ی کاربری دارد و حس به مراتب بهتری را در مقایسه با تلفن‌های تماما پلاستیکی سامسونگ به کاربر، منتقل می‌کند.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

پوشش پشت تلفن همچنان از جنس چرم مصنوعی است با این تفاوت که کمی کیفیت ساخت آن بهتر شده و طرح دوخت مانند آن هم حذف شده است. این تغییرات از نظر من بهبود به شمار می‌روند، اما شاید شما آن طرح دوخت قدیمی را بیشتر بپسندید. پوشش پشت باتری همچون روال همیشه‌ی تلفن‌های سامسونگ، قابل جدا شدن است و از این بابت کاربر می‌تواند خود نسبت به تعویض باتری دستگاه اقدام کند یا اینکه باتری یدکی همراه داشته باشد. در کنار باتری، درگاه‌های میکرو SD جهت افزایش حافظه‌ی ذخیره سازی و همچنین درگاه میکرو سیم‌کارت وجود دارند.
هنوز برآمدگی سنسور دوربین در پشت دستگاه قابل مشاهده است و همچنان آزار دهنده به نظر می‌رسد. می‌توان از این برآمدگی به عنوان یک نکته‌ی منفی در طراحی نوت ۴ یاد کرد. با این حال وقتی بخش بررسی دوربین این تلفن را مطالعه کنید متوجه می‌شوید که شاید سنسور توانمندِ نوت ۴ باعث شود تا برآمدگی دوربین در این تلفن را فراموش کنید.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

گلکسی نوت ۴ حدود ۸.۳ میلی‌متر ضخامت و ۱۷۶ گرم وزن دارد. ابعاد صفحه نمایش نوت ۴ نسبت به نوت ۳ تغییری نکرده و از همان نمایشگر ۵.۷ اینچی در این تلفن استفاده شده است. اما بکار گیری فریم فلزی در نوت ۴ باعث شده است تا این تلفن نسبت به نسل قبل کمی سنگین‌تر و ضخیم‌تر شود. 

تقریبا تمام فریم فلزی دور گوشی مسطح است، اما در قسمت بالا و پایین آن کمی انحنا داده شده، تا تلفن بهتر در دست جای بگیرد.
سامسونگ در نوت ۴ همچون اس ۵، سنسور اثرانگشت را با دکمه‌ی فیزیکی جلوی دستگاه یکپارچه کرده و در کنار این سنسور دو دکمه‌ی خازنی نمایش اپلیکیشن‌های در حال اجرا و بازگشت به عقب را حفظ کرده است. این دکمه‌ها تنها وقتی که آن‌ها را لمس می‌کنید روشن شده و قابل مشاهده هستند. سنسور ضربان قلب سنج نیز در پشت دستگاه و زیر لنز دوربین جای گرفته است. کارکرد این دو تا سنسور تفاوت خاصی با اس ۵ نمی‌کنند. از سنسور اثر انگشت برای باز کردن قفل گوشی استفاده می‌شود و چند اپلیکیشن محدود نیز از آن پشتیبانی می‌کنند. ضربان قلب سنج هم شاید برای افرادی که مدام مراقب سلامت خود هستند، بکار آید.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

صفحه نمایش نوت ۴ با شیشه‌ی محافظ گوریلا گلس 2.5D پوشیده شده است

گوریلا گلس در این نوع از شیشه، به لبه‌ها، انحنای خاصی داده تا به خوبی در دل بدنه‌‌ی گوشی جای بگیرد. این انحنا باعث می‌شود تا در زمان لمس‌ لبه‌های تلفن، حس بهتری در مقایسه با شیشه‌های مسطح به کاربر منتقل شود.
سامسونگ ۲ میکروفن در لبه‌ی پایین و یکی در لبه‌ی بالای تلفن قرار داده است تا از آن‌ها برای حذف نویز محیط در زمان مکالمه، استفاده شود. به این ترتیب وقتی در حال صحبت کردن با تلفن هستید صدا به صورت واضح به طرف مقابل منتقل می‌شود. از این میکروفون‌ها می‌توان برای ضبط صدای محیط در جلسات کاری، کلاس‌های درس یا مصاحبه‌ها بهره برد.
تغییرات ظاهری ایجاد شده در نوت ۴ شاید خیلی زیاد نباشند، اما تاثیر گذار هستند. لبه‌های فلزی نه‌تنها جلوه‌ی ظاهری گوشی را تحت تاثیر قرار داده‌اند، بلکه در دست گرفتن تلفن را هم، لذت‌بخش‌تر کرده‌اند. پوشش پشت باتری همچنان پلاستیکی یا همان چرم‌مصنوعی است، اما به نظر مستحکم‌تر و مقاوم‌تر از قبل می‌آید. شک نکنید که گلکسی نوت ۴ زیباترین تلفن سامسونگ تا به امروز است اما نمی‌توان آن را زیباترین تلفن هوشمند دنیا دانست.
صفحه نمایش


صفحه نمایش تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

صفحه نمایش بیشترین تاثیر را بر روی تجربه‌ی کاربری در تلفن‌های هوشمند دارد. گلکسی نوت ۴ به صفحه نمایش AMOLED با رزولوشن QHD مجهز شده است. چیدمان پیکسل‌ها در این صفحه نمایش از نوع PenTile است. این صفحه نمایش قادر به نمایش دقیق و عمیق مشکی است، سفید را بسیار نزدیک به LCDها پخش می‌کند و از این بابت کنتراست بی‌نهایت بالایی دارد. این موضوع باعث می‌شود تا تماشای ویدیو در گلکسی نوت ۴ به امری لذت بخش تبدیل شود و بازی‌ها نیز عالی به تصویر کشیده شوند.

تراکم پیکسل‌ها در این صفحه نمایش بیشتر از کافی است! در واقع چشم انسان نمی‌تواند در صفحه نمایش کوچک تلفن‌های هوشمند تفاوت خاصی بین رزولوشن 1080p با 1440p مشاهده کند. سامسونگ طی سال‌های اخیر تلاش تحسین برانگیزی در زمینه‌ی توسعه و بهبود پنل‌های AMOLED داشته است. صفحه نمایش بکار گرفته شده در گلکسی نوت ۴ در واقع به بالغ‌ترین پنل AMOLED مجهز شده است.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

یکی دیگر از مزایای OLEDها زاویه‌ی دید بسیار وسیع است که در نوت ۴ نیز به خوبی قابل مشاهده است. در این تلفن از هر جهت که به صفحه نمایش نگاه کنید با افت کیفیت یا بهم‌ریختگی رنگ‌ها روبرو نمی‌شوید.
یکی دو سال پیش، مهم‌ترین مشکل صفحه‌نمایش‌های AMOLED، شدت روشنایی کم آن‌ها بود. اما سامسونگ موفق شده تا این مورد را نیز مرتفع کند و حالا در نوت ۴ حتی در زیر نور خورشید نیز می‌توان، تصاویر را بصورت کاملا واضح و متون را بصورت خوانا مشاهده کرد.
در کل صفحه نمایش AMOLED بکار رفته در گلکسی نوت ۴ اگر بهترین نباشد یکی از بهترین‌های بازار است. رنگ‌ها در این نمایشگر بصورت دقیق و تصاویر بصورت واقعی و فوق‌العاده زنده به نمایش در می‌آیند.
باتری


باتری تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

باتری یکی از مهم‌ترین جنبه‌های هر تلفن هوشمند است. چرا که یکی از معیارهای اصلی پرتابل بودن یک محصول به شمار می‌رود. سامسونگ در گلکسی اس ۴ و حتی نوت ۳ چندان در زمینه‌ی باتری خوب عمل نکرد، اما خوشبختانه در گلکسی اس ۵ و گلکسی نوت ۴ شاهد طول عمر باتری قابل قبولی هستیم. گلکسی نوت ۴ به صفحه نمایش QHD مجهز شده است. بصورت منطقی هر چه رزولوشن صفحه نمایش بیشتر شود مصرف انرژی آن نیز افزایش می‌یابد. اما کره‌ای‌ها به خوبی موفق شده‌اند تا ترکیبی از کیفیت و مصرف بهینه‌ی انرژی را در صفحه‌نمایش و دیگر قطعات سخت افزاری نسل چهارم از فبلت خود ایجاد کنند.

برای شارژ کامل گلکسی نوت ۴ از ۰ تا ۱۰۰ حدود ۲ ساعت زمان نیاز خواهید داشت. قابلیت FastCharge در این تلفن باعث می‌شود که ۵۰ درصد ابتدایی شارژ در کمتر از ۳۰ دقیقه انجام شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید چرا ۵۰ درصد ابتدایی در ۳۰ دقیقه و ۵۰ درصد دوم در ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه شارژ می‌شود. ظاهرا گلکسی نوت ۴ در دو حالت ۹ ولت با شدت جریان ۱.۶۴ آمپر و ۵ ولت با ۲ آمپر شارژ می‌شود. ۵۰ درصد اول با ولتاژ بالا و ۵۰ درصد دوم با ولتاژ پایین شارژ می‌شود
هر چه باتری سریع‌تر شارژ شود، چرخه‌ی عمر کلی باتری کاهش می‌یابد از این رو سامسونگ تلاش نموده تا تنها نیمی از باتری را با سرعت بالا شارژ کند تا عمر کلی باتری نیز در حد قابل قبولی باقی بماند.
گلکسی نوت ۴ در دو نسخه‌ی مختلف راهی بازار شده است که در بخش قدرت و بازده به تفاوت‌های آن‌ها می‌پردازیم. اما یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کاربران در تلفن‌های هوشمند سامسونگ، مربوط به طول عمر باتری متفاوت در دو نسخه‌ی این محصولات است. خوشبختانه این بار کره‌ای‌ها در هر دو نسخه‌ی Exynos و Snapdragon خوب عمل کرده‌اند و طول عمر باتری هر دو دستگاه تقریبا شبیه به هم است. در آزمایش استاندارد زومیت برای باتری، در پخش ویدیو، نسخه‌ی Exynos حدود ۱۱ ساعت و ۲۰ دقیقه دوام آورد و این در حالی است که نسخه‌ی Snapdragon کمی بیشتر از ۱۲ ساعت ویدیو HD پخش کرد. در وب گردی نیز هر دو نسخه‌ی تلفن حدود ۱۰ ساعت دوام می‌آورند. این طول عمر باتری برای تلفن غول پیکری با صفحه‌نمایش QHD قابل قبول است. گلکسی نوت ۴ در استفاده روزمره می‌تواند تا ۱.۵ روز دوام بیاورد.
اسپیکر


اسپیکر تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

این روزها اکثر کاربرها از هدفون برای موسیقی یا موارد دیگر استفاده می‌کنند و کمتر از اسپیکر استفاده می‌شود با این حال اگر کیفیت صدای خروجی تلفن برایتان اهمیت دارد، گلکسی نوت ۴ مایوس‌تان خواهد کرد. این تلفن همچون دیگر پرچمداران سامسونگ از یک اسپیکر تک کاناله‌ی ضعیف بهره می‌برد که چه از نظر کیفیت صدا و چه حجم صدای خروجی، در مقابل تلفن‌های همچون اچ‌تی‌سی وان ام ۸ یا اکسپریا زد ۳ حرفی برای گفتن ندارد. محل قرار گیری اسپیکر نیز در پشت دستگاه است و به همین دلیل برای اینکه صدای اسپیکرها به خوبی به گوش برسد باید تلفن را از سمت نمایشگر بر روی سطح مورد نظر خود قرار دهید.
نرم افزار


گلکسی نوت 4 همچون گلکسی اس 5 از اندروید کیت کت بهره می‌برد که رابط کاربری تاچ‌ویز سامسونگ به همراه عملکردها و اپلیکیشن‌های اختصاصی بر روی آن کشیده شده است. هرچند کلیات این رابط کاربری تفاوت چندانی نسبت به نسل قبل نکرده اما هر بار شاهد بهینگی بیشتر و اعمال تغییرات جزئی هستیم که تجربه کاربری دستگاه‌های جدید سامسونگ را ارتقا می‌بخشد. در این میان اما یک تفاوت اساسی نسبت به پرچمداران پیشین وجود دارد. این بار به جای آنکه تنها شاهد اضافه شدن مجموعه‌ی جدیدی از عملکردها به تاچ‌ویز باشیم، کره‌ای‌ها تصمیم گرفته‌اند ساده‌سازی این رابط کاربری را در دستور کار قرار داده و با حذف عملکردهای غیرضروری از فشار اضافی بر روی دستگاه بکاهند. در نتیجه، در گلکسی نوت 4 شاهد تمیزتر شدن رابط کاربری و همچنین سرراست شدن قابلیت‌ها و ویژگی‌های اصلی دستگاه هستیم

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

در مجموع در گلکسی نوت 4 شاهد کاهش چشمگیر اپلیکیشن‌ها و خصوصیات از پیش نصب شده هستیم. البته این اپلیکیشن‌ها که Kid's Mode موجود در گلکسی اس 5 و برنامه‌های هدیه نظیر اشتراک دراپ‌باکس نیز از آن جمله هستند بصورت کلی از میان برداشته نشده‌اند و سامسونگ آن‌ها را از طریق مجموعه‌ی Galaxy Apps در دسترس کاربران قرار داده است. متاسفانه کل این مجموعه و هدایای آن برای کاربران ایرانی در دسترس نیستند

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

قابلیت Multi Window که یکی از ویژگی‌های مورد علاقه‌ی ما در گلکسی نوت 3 نیز بود در نوت 4 با بهبودهایی همراه بوده و اکنون حتی دوربین دستگاه می‌تواند در این حالت اجرا شود. شاید این قابلیت بتواند شما را در هنگام راه رفتن و کار کردن با دستگاه از افتادن درون چاله‌ای که بر سر راه‌تان قرار دارد نجات دهد! همچنین در بخش اپلیکیشن‌های اجرا شده‌ی اخیر نیز آیکونی به برخی برنامه‌ها اضافه شده که با استفاده از آن می‌توان مستقیما آنها را در حالت Multi Window به اجرا درآورد. علاوه بر این می‌توان حتی به انتقال فایل از یک پنجره به پنجره‌ی دیگر پرداخت و تپ کردن بر روی لینک‌ها درون یک برنامه می‌تواند صفحه‌ی وب را در پنجره‌ای جداگانه به نمایش درآورد تا شما مجبور به ترک اپلیکیشن فعلی نباشید.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

در بخش تنظیمات نیز امکانات شخصی‌سازی بسیار مناسبی در نظر گرفته شده که با استفاده از آن به سادگی قادر خواهید بود همه چیز از کنترل‌های حرکتی گرفته تا پنل اعلان‌ها را مورد شخصی‌سازی قرار دهید. حالت‌های Blocking و Private نیز برای دستگاه در نظر گرفته شده‌اند و کسانی که کار کردن با رابط کاربری را پیچیده حس می‌کنند می‌توانند به سادگی آن را بر روی حالت Easy قرار دهند که در آن بسیاری از امکانات حذف می‌شوند و رابط کاربری ساده‌تر می‌شود. البته حتی در این حالت هم پیدا کردن بعضی از امکانات مشکل است.
تنظیمات مربوط به تامین امنیت دستگاه از طریق سنسور اثرانگشت برای اولین بار به گلکسی نوت راه یافته که اگرچه قابلیت جالب توجهی به نظر می‌رسد اما عمومیت کاربرد و سطح اعتبار مربوط به آن همچنان جای سوال دارد.
 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

گوشی‌های هوشمند با صفحه‌نمایش بزرگ معمولا از خصوصیتی برای استفاده با یک دست برخوردار هستند که نوت 4 نیز از این قاعده مستثنی نیست. سامسونگ در نوت 4 از یک منوی کوچک در گوشه‌ی صفحه بهره برده که کلیدهای پیمایش پایین صفحه را در نزدیکی انگشت شصت کاربر قرار می‌دهد و به این طریق تاثیر بسزایی در استفاده‌ی راحت‌تر دستگاه می‌گذارد. همچنین خصوصیت کوچک کردن و کشیده شدن کل صفحه به سمت دست کاربر نیز در نظر گرفته شده که هرچند در مواقعی می‌تواند کاربردی باشد ولی در حالت کلی درد زیادی را دوا نخواهد کرد. هرچه باشد خود دستگاه به اندازه‌ای بزرگ هست که در دست گرفتن آن نیازمند پشتیبانی کامل دست شما در قسمت پشتی باشد بنابراین با این قابلیت احساس کار کردن با یک گوشی جمع و جورتر به شما منتقل نخواهد شد.
رابط کاربری سامسونگ به مراتب مرتب‌تر و بهینه‌تر شده است اما هنوز پیدا کردن یک تنظیم خاص در بخش تنظیمات عذاب‌آور است و برخی از امکانات نیز به راحتی در دسترس‌تان قرار نمی‌گیرد. اگر با نرم‌افزار و رابط کاربری تاچ‌ویز آشنا نباشید شاید برخی از امکانات گلکسی نوت ۴ را هیچ‌وقت پیدا نکنید!
قلم S-Pen


قلم S-Pen تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های رقابتی گلکسی نوت‌های سامسونگ، قلم دیجیتال S-Pen است که با نرم‌افزارهای متنوع و کاربردی کامل شده است. سامسونگ ادعا می‌کند که قلم بکار رفته در گلکسی نوت ۴ در مقایسه با نسل قبل دو برابر حساس‌تر شده است و حالا به جای ۱۰۲۴ نقطه قادر است ۲۰۴۸ سطح از فشار را تشخیص دهد. به این ترتیب علاقمندان به نقاشی و طراحی با تلفن می‌توانند آثار بهتری را با این قلم خلق کنند و از طرفی یادداشت بردای مخصوصا زمانی که قلم را بر روی صفحه قرار می‌دهید به شکل بهتری انجام می‌شود. قلم به خوبی در جایگاه خود قرار می‌گیرد و به راحتی نیز با یک فشار از جای خود خارج می‌شود. در زمانی که به قلم نیاز ندارید، در جای خود باقی می‌ماند و بصورت ناخواسته، خارج نمی‌شود. بالافاصله پس از خارج کردن قلم از جایگاه خود، منوی نیم‌دایره‌ی مخصوص قلم بر روی صفحه‌، نمایش داده می‌شود. اگر قلم را به صفحه نمایش نزدیک کنید، و دکمه‌ی فیزیکی روی آن را فشار دهید، باز هم این منو فعال می‌شود. سامسونگ حتی منوی نیم‌دایره‌ی قابلیت‌های نوت را نیز خلاصه کرده است. این منو حالا شامل Action Memo، Smart Select، Image Clip و Screen Write می‌شود.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

از طریق Screen Write می‌توانید یک اسکرین شات از صفحه تهیه کرده و روی آن ویرایش انجام دهید یا یادداشت اضافه کنید. قابلیت جالب و جدید Smart Select هم به شما این امکان را می‌دهد تا بخش‌های مختلفی از تصویر را برش داده و در یک مجموعه جمع کنید تا بتوانید آن‌ها را برای دیگران ارسال کنید یا به اشتراک بگذارید. فرض کنید مایل هستید برای فرزند خود دوچرخه بخرید و می‌خواهید نظر او را در باره‌ی چند دوچرخه بپرسید. می‌توانید از طریق این قابلیت چند دوچرخه‌ی مورد نظر خود را از روی صفحه‌ی وب انتخاب کنید تا در قالب یک مجموعه برای فرزند خود ایمیل کنید

جالب است بدانید که اگر از طریق این قابلیت بخشی از متن را انتخاب کنید و از آن یک تکه عکس بگیرید، بعدها، نوت ۴ قادر است عکس حاوی متن را به متن قابل ویرایش تبدیل کند.
گلکسی نوت به یک ابزار OCR بسیار قوی مجهز شده است که نه تنها قادر است دست‌نوشته‌های انگلیسی را به متن تایپ شده تبدیل کند بلکه از زبان فارسی نیز به خوبی پشتیبانی می‌کند

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

ابزاری جالب دیگر در گلکسی نوت ۴، Action Memo نام دارد. با اجرای این ابزار، یک صفحه بصورت پاپ‌آپ بر روی صفحه اصلی یا نرم افزاری که در حال اجرای آن هستید، شکل می‌گیرد تا در آن به یادداشت برداری بپردازید. این بدین معنا است که فرقی نمی‌کند که در حال مکالمه تلفنی باشید یا وب گردی، در هر مکانی قادر به نمایش یک صفحه یادداشت خواهید بود. اما مهم‌ترین قابلیت این ابزار، تبدیل خودکار متن دست نویس به متن تایپ شده و از آن مهم‌تر، استفاده‌ی صحیح و بجای متن تبدیل شده است. تصور کنید که در حال مکالمه با دوست خود هستید که در خلال مکالمه، شماره شخص خاصی را از دوست خود پرسیده و حالا قصد یادداشت نمودن آن را دارید. در این حالت می‌توانید از طریق Action Memo شماره تلفن مورد نظر را به همراه نام شخص از طریق قلم یادداشت برداری نموده و سپس بر روی آیکون کانتکت کلیک کنید. اینجاست که نوت ۴ بصورت خودکار متن دست نویس شما را به متن تایپ شده تبدیل نموده سپس یک کانتکت جدید ایجاد کرده و عدد وارد شده را در بخش تلفن و اسم وارد شده را در بخش نام قرار می‌دهد و از شما می‌خواهد که در صورت صحیح بودن اطلاعات آن را ذخیره کنید. این قابلیت به شکل بی‌نظیری سریع و دقیق عمل می‌کند، البته حتما می‌دانید که از دست نوشته‌های فارسی پشتیبانی نمی‌کند، اما برای متون انگلیسی خارق العاده عمل می‌کند. حتی اگر دست‌نویس انگلیسی یا فارسی را بدخط هم بنویسید، Action Memo شما را مایوس نخواهد کرد. شما حتی می‌توانید به همراه شماره تلفن و نام مخاطب، آدرس ایمیل او را نیز وارد کنید تا سیستم بصورت خودکار و از طریق علامت @ متوجه ایمیل شده و آن را در بخش ایمیل کانتکت جدید اضافه کند.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

در نوت ۴ یک قابلیت جالب دیگری به نام فوتو نوت اضافه شده است که از طریق آن نه تنها می‌‌توانید زاویه‌ی تصویر گرفته شده را تغییر دهید، بلکه قادر هستید،‌ عکس گرفته شده را به تصویر قابل ویرایش تبدیل نموده و از طریق اپلیکیشن ادیتور هر تغییری که می‌خواهید را روی آن اعمال کنید. این قابلیت برای عکس گرفتن از تخته سیاه در کلاس‌های درس یا موارد مشابه در جلسات اداری بسیار کاربردی به نظر می‌رسد.
سامسونگ امکانات قلم اس‌-پن را مرتب‌تر کرده تا دسترسی به آن‌ها ساده‌تر شود. بدون شک یکی از مهم‌ترین مزایای گلکسی نوت‌های سامسونگ در مقایسه با رقبا، قلم دیجیتال و نرم‌افزارهای جالب مربوط به آن است. این نرم‌افزارها یادداشت برداری یا طراحی را ساده می‌کنند.
دوربین


دوربین تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

سامسونگ در گلکسی اس ۵ نشان داد که به دانش خوبی در زمینه‌ی بهبود کیفیت عکس‌برداری در تلفن‌های هوشمند رسیده است. در گلکسی نوت ۴ نیز شاهد یک دوربین ۱۶ مگاپیکسلی بسیار خوب هستیم با این تفاوت که این بار لرزش‌گیر اپتیکال (OIS) نیز به آن اضافه شده است. سنسور دوربین نوت ۴، IMX240 ساخت سونی است. لنز نسبتا بزرگ این دوربین، از F/2.27 پشتیبانی می‌کند. سامسونگ تا به حال در هیچ‌کدام از محصولات خود، لرزش‌گیر اپتیکال را به کار نبرده و گلکسی نوت ۴ اولین محصول این شرکت با این قابلیت است. سنسور لرزش‌گیر بکار رفته در دوربین نوت ۴، S5K6D1YX نام دارد که تا به حال در دوربینی مشاهده نشده است.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

حالت عکس‌برداری HDR در گلکسی نوت ۴ هم کار خود را عالی انجام می‌دهد. در اکثر تصاویر HDR که با این تلفن گرفتیم، نتیجه‌ی نهایی به شکل قابل قبول و بسیار نزدیک به واقعیت بود و کمتر شاهد رنگ‌های اشباع شده یا تصاویر غیر واقعی بودیم.
استفاده از پردازنده‌ی قدرتمند در کنار لرزش‌گیر اپتیکال باعث شده است تا کیفیت تصویر برداری در نوت ۴ نیز افزایش یابد. حالا لرزش دست کمتر تاثیر منفی خود را بر روی فیلم برداری می‌گذارد و از طرفی شما قادر هستید با نرخ ۶۰ فریم در ثانیه در رزولوشن 1080p و با نرخ ۳۰ فریم در ثانیه در رزولوشن 4K فیلم‌برداری کنید. فیلم‌های ذخیره شده با دوربین نوت ۴ از کدک H.264 بهره می‌برد. برای مشاهده نمونه‌ی فیلم حرکت آهسته نوت ۴ به بررسی ویدویی زومیت که در ابتدای همین مقاله آمده است مراجعه کنید.
دوربین جلو نیز در نوت ۴ بهبود یافته است هرچند تصاویر بصورت خودکار رتوش می‌شوند و کمی از حالت واقعی خارج می‌شوند اما نتیجه‌ی نهایی در آن قابل قبول است.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H
سخت افزار و بازده


گلکسی نوت ۴ در دو نسخه‌ و با پردازنده‌ها‌ی Exynos 5433 و Snapdragon 805 روانه بازار مناطق مختلف دنیا شده است. در ایران هر دو نسخه‌ی گلکسی نوت ۴ یافت می‌شوند، اما نسخه‌ی که به صورت رسمی وارد کشور شده، به پردازنده‌ی Exynos مجهز است. در گلکسی نوت ۳ با پردازنده اگزینوس، شاهد مصرف غیر بهینه‌ی انرژی و طول عمر باتری محدود بودیم. اما خوشبختانه سامسونگ در 5433 موفق شده است تا مصرف انرژی را به شکل بهینه‌ای مدیریت کرده و از طرفی قدرت و بازده‌ی فوق‌العاده را ارائه کند.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

بخش CPU از سیستم-روی-یک-چیپ Exynos 5433 دارای ۴ هسته‌‌ی مبتنی بر معماری Cortex A53 و ۴ هسته‌ی مبتنی بر Cortex A57 است که بر پایه‌ تکنیک big.LITTLE در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. ۴ هسته‌ی کم مصرف A53 با فرکانس ۱.۳ گیگاهرتز و ۴ هسته‌ی A57 با فرکانس ۱.۹ گیگاهرتز کار می‌کنند. در زمان استفاده‌ی رایج مانند حرکت کردن بین‌ بخش‌های مختلف سیستم‌عامل یا برقراری تماس و اموری از این دست، هسته‌های کم مصرف فعال می‌شوند تا انرژی کمتری مصرف شود و هر زمان که نیاز به پردازش سنگین باشد هسته‌‌های قدرتمند A57 روی کار می‌آیند. این SoC همچنین از پردازنده‌ی گرافیکی Mali T760MP6 بهره می‌برد که روی فرکانس ۷۰۰ مگاهرتز کار می‌کند.
علاوه بر استفاده صحیح از معماری big.LITTLE، عامل دیگری که در مصرف بهینه‌ی این تراشه تاثیر گذار است، لیتوگرافی ۲۰ نانومتری است. هر چه لیتوگرافی کوچک‌تر باشد، مصرف انرژی و دمای ایجاد شده نیز کاهش می‌یابد.
اما اگر مقاله‌ی «آرم چیست و چه تفاوتی با x86 دارد» را مطالعه کرده باشید احتمالا به خاطر دارید که A53 و A57 از پلتفرم ۶۴ بیتی پشتیبانی می‌کنند؛ پس باید Exynos 5433 یک پردازنده‌ی ۶۴ بیتی باشد. بله 5433 یک SoC با قابلیت اجرای دستورات در حالت AArch64 است، اما فِرم‌ور آن روی CAL فعال شده است و در حال حاضر تنها در حالت ۳۲ بیتی کار می‌کند. اما ممکن است که سامسونگ در آینده و پس از عرضه‌ی اندروید ۵ امکان اجرای دستورات ۶۴ بیتی را در این پردازنده میسر کند. این کمپانی هیچ اظهار نظری در این باره نداشته است و شاید هیچ‌وقت قرار نباشد گلکسی نوت ۴ را در حالت ۶۴ بیتی استفاده کنیم. اگر Exynos 5433 روی حالت ۶۴ بیتی فعال شود آن‌وقت به خوبی قادر به رقابت با Snapdragon 810 خواهد بود. همانطور که در ادامه بنچمارک‌های این تلفن را مشاهده خواهید کرد قدرت بازده‌‌ی این SoC حتی در حالت ۳۲ بیتی نیز بالاتر از Snapdragon 805 است:در کل این بار چندان فرق نمی‌کند که گلکسی نوت ۴ را با پردازنده‌ی Exynos یا Snapdragon تهیه کنید. هر دو پردازنده‌ی قدرت و بازده‌ی بسیار خوبی دارند. طی حدود ۸ روزی که با گلکسی نوت ۴ نسخه‌ی اگزینوس کار کردم فقط یکی دو بار با لگ‌ کوتاه روبرو شدم و حتی در اجرای بازی‌های سنگین نیز هرگز متوجه گرم شدن بیش از حد یا لگ خوردن دستگاه پس از اجرای بازی نشدم.
نسخه‌ی اگزینوس گلکسی نوت ۴ با نام مدل SM-N910C و نسخه‌ی اسنپ‌درگون با نام مدل SM-N910F روانه بازار شده‌اند.

پردازنده‌ی Snapdragon 805 نیز از ۴ هسته‌ی پرقدرت Krait 450 بهره می‌برد که روی فرکانس کلاک ۲.۷ گیگاهرتز کار می‌کنند. در این CPU یک GPU مدل Adreno 420 با ۳ گیگابایت حافظه‌ی رم نیز وجود دارد. این پردازنده‌ در حال حاضر سریع‌ترین SoC ساخت کوالکام است و از نظر قدرت و بازده نیز جای هیچ شک و شبه‌ای را به جا نمی‌گذارد

آزمایش AnTuTu

AnTuTu تمام بخش‌های سخت‌افزار شامل حافظه‌ رم، حافظه ذخیره سازی،‌ پردازنده و GPU را مورد آزمایش قرار می‌دهد و یک امتیاز کلی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. CPU بیشترین تاثیر را در کسب امتیاز بهتر در AnTuTu دارد.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

Linpack

لین‌پک از طریق اجرای دستورات محاسباتی ریاضی، قدرت پردازنده در اجرای دستورات ریاضی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. هرچه امتیاز بالاتر باشد نشان از قدرت بیشتر پردازنده در محاسبات عددی است. لین‌پک حتی برای محاسبه توان پردازشی سوپر کامپیوترها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

Quadrant 2

در این بنچمارک، پردازنده اصلی (CPU)، ورودی و خروجی‌ها و پردازنده گرافیکی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و امتیاز ارائه شده در واقع برآیند امتیاز این سه بخش اصلی است.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

 BaseMark OS II

بیس‌مارک نیز کلیه سخت‌افزار یک گجت را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در این بنچمارک نیز تمرکز اصلی بر روی قدرت پردازنده است. بیس‌مارک حتی قدرت تک هسته و چند هسته‌ی پردازنده را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. هر چه امتیاز بیشتر باشد بهتر است.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

3D Mark: Ice Storm

3D Mark یکی از معتبرترین نرم‌افزارهای بنچمارک در دنیای PC است که از چندی پیش به دنیای موبایل نیز راه یافته است. در این نرم‌افزار تمرکز اصلی بر روی قدرت پردازنده گرافیکی (GPU) است. هرچه امتیاز بالاتر باشد، محصول قدرت پردازش گرافیکی بیشتری دارد و قادر است به شکل بهتری بازی‌های گرافیکی را اجرا کند.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

Vellamo

در این بنچمارک بخش‌های مختلف سخت‌افزار مورد آزمایش قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار عملکرد سیستم‌ را در وب‌گردی، اجرای کدهای جاوا اسکریپت، HTML 5 و رندر تصاویر دو بعدی و سه بعدی می‌پردازد. در این بنچمارک بخش‌های مختلف سخت‌افزار تاثیر گذار هستند، اما CPU نقش بیشتری در کسب امتیاز بهتر ایفا می‌کند.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H
جمع بندی


جمع بندی تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H

 گلکسی نوت ۴ زیباترین تلفن هوشمند دنیا نیست، اما حالا شکل و شمایل ظاهری و همچنین کیفیت ساخت آن به سطح قابل قبولی رسیده است. حاشیه‌ی فلزی باعث ارتقاء سطح کیفی و زیبایی دستگاه شده است.
این تلفن از نظر سخت‌افزار، به بهترین‌های حال حاضر دنیا مجهز شده است. پردازنده‌ی آن سریع است، دوربین فوق‌العاده با کیفیتی دارد، صفحه‌نمایش آن خارق‌العاده است و حالا طول عمر باتری قابل قبولی را نیز ارائه می‌کند. اما عاملی که باعث می‌شود عنوان بهترین تلفن صفحه بزرگ دنیا را به گلکسی نوت ۴ بدهیم، قلم اس-پن است. سامسونگ امکانات نرم‌افزاری جذاب و کاربردی را برای قلم دیجیتال S-Pen در نظر گرفته است تا آن را از یادداشت برداری صرف، خارج کند و بتوانید از آن برای نقاشی، نقشه کشی و حتی انجام امور دیگر با سرعت بیشتر استفاده کنیم. پشتیبانی از دست‌نوشته‌های فارسی نیز، این ابزار را برای کاربران ایرانی جذاب‌تر از قبل می‌کند. اما همه این‌ها باعث نمی‌شود که فراموش کنیم گلکسی نوت ۴ یک تلفن ۵.۷ اینچی بزرگ است که کار کردن با آن اصلا به راحتی تلفن‌های ۵ اینچی نیست. با این حال اگر دنبال فبلت هستید مجموعه‌ای که سامسونگ در قالب گلکسی نوت ۴ ارائه کرده است به نظر بهترین گزینه به شمار می‌رود.

 تصاویر Galaxy Note 4-SM-N910H
نقاط قوت


پردازنده پر قدرت در هر دو نسخه

طول عمر باتری قابل قبول

صفحه نمایش فوق‌العاده با کیفیت

دوربین بسیار خوب

امکانات نرم‌افزاری متنوع

قلم دیجیتال
نقاط ضعف


برآمدگی دوربین در پشت دستگاه

رابط کاربری سردرگم کننده و شلوغ

اسپیکر ضعیف

در تهیه‌ی این بررسی، مسعود آموزگار و سیامک احدی و دانیال نوروزی مشارکت کردند.

نظرات کاربران در مورد بررسی گلکسی نوت 4 سامسونگ


ریحان
1393/10/23 12:31

عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالیه حرف نداره


* الزامی
* الزامی