معرفی کامیون مرسدس-بنز یونیماگ 2013
یک‌شنبه 31 شهریور 1392
خودرو
کامیون مرسدس-بنز یونیماگ که از آن به عنوان قهرمان باابهت دنیای خودروهای سنگین آف‌رود یاد می‌شود، مورد بازنگری اساسی قرار گرفته است
به‌طور کلی 10 مدل مختلف از این کامیون با ویژگی‌ها و کاربری‌های مختلف به ویژه در جابجایی و خاک‌برداری وجود دارد. کابین‌های پانوراما، دید بسیار خوبی از اطراف در اختیار راننده می‌گذارند.

هم‌چنین، غربیلک فرمان چندمنظوره، پنل‌های کنترلی تعبیه شده بر روی داشبورد، HVAC ارتقاء داده شده، وسیستم کنترل فشار تایر از دیگر ویژگی‌های منحصر به فردی است که در این کامیون به چشم می‌خورد. از نمای بیرونی می‌توان به خصیصه‌هایی اعم از چراغ‌های جلوی LED، چراغ‌های حرکت در روز (DRL) در سپر جلو، برف پاک‌کن‌های تعبیه شده در لبه سقف کابین، و دوربین جلو اشاره کرد.
موتور جدید یونیماگ به حجم 5.1 لیتر از استاندارد Euro VI پیروی می‌کند و در دو مدل BlueEfficiency چهار سیلندر و شش سیلندر با امکان تولید 156 تا 354 اسب بخار نیرو قابل سفارش است. سیستم موتوری این کامیون به‌صورت کاملاً بهینه‌سازی شده طراحی شده است و گذشته از آن باید به قطعات شاسی اشاره کرد که با اندکی اعمال تغییر در ساخت آن‌ها، باعث شده‌اند موتور کمی پایین‌تر و عقب‌تر برود. با وجود این، اگرچه مرکز جرم این کامیون پرتوان پایین‌تر آمده است، اما خصیصه آف‌رود بودن آن هم‌چنان به قوت خود باقی است. جای جدید موتور یونیماگ باعث شده است فضای کابین بازتر و متعاقباً فاصله بین دو محور جلو و عقب کوتاه‌تر شود. گفتنی است، اگرچه زاویه چرخش این کامیون نسبت به مدل قبلی بیش‌تر شده است، اما شعاع گردش کوچک‌تری را بدست آورده است.

مدل‌های U4023 و U5023 با داشتن یک موتور توربودیزل چهار سیلندر می‌توانند 230 اسب‌بخار نیرو و 900 نیوتن‌متر گشتاور تولید کنند. گفتنی است، در این کامیون هم‌چنان از یک گیربکس 8 سرعته به سمت جلو و 6 سرعته به سمت عقب استفاده می‌شود که به انعطاف‌پذیری هر چه بیش‌تر یونیماگ کمک می‌کند. نکته جالب توجه این است که مدل‌های مجهر به موتور توربودیزل 6 سیلندر خطی به حجم 7.7 لیتر نیز قابل سفارش می‌باشند که می‌توانند 270 تا 295 اسب‌بخار نیرو و حداکثر تا 1,200 نیوتن‌متر گشتاور تولید کنند. در یونیماگ‌های سری U4000 و U4000، موتور کامیون به میزان 1 متر به عقب رفته است که این امر باعث ایجاد فضای بیش‌تر برای کابین و متعاقباً جای نشستن بیش‌تر برای راننده و سرنشین شده است.
یونیماگ‌های سری U216 و U218 هر دو با داشتن یک موتور توربودیزل 4 سیلندر به ترتیب می‌توانند 154 و 174 اسب‌بخار نیرو تولید کنند. بنا به گفته کمپانی مرسدس-بنز، حداکثر مقدار گشتاور برای مدل پایه U216، بسیار قابل ملاحظه و چیزی در حدود 650 نیوتن‌متر است. یونیماگ‌های سری U400 ،U300، و U500 هم دارای موتور 4 سیلندر و هم دارای موتور 6 سیلندر هستند که در سرعت‌های حداکثر تا 50 کیلومتر بر ساعت به راننده این اجازه را می‌دهند که بتواند بین حالت رانندگی دستی و هیدرواستاتیک تعویض کند.
آن‌چه در این کامیون سختکوش بیش‌تر به چشم می‌خورد، فاصله مناسب آن تا سطح زمین، گشتاور فوق‌العاده بالای آن حتی بیش‌تر از سوپرخودروها، و شاسی بسیار محکم و نیرومند آن است که این یونیماگ را در میان سایر رقبا به ویژه در کاربری‌های جنگلی، امور عمرانی، و ارتش سربلند کرده است.

نظرات کاربران در مورد معرفی کامیون مرسدس-بنز یونیماگ 2013


* الزامی
* الزامی