اولین نتایج بررسی نمایشگر QHD AMOLED سامسونگ
یک‌شنبه 29 تیر 1393
موبايل
دقت رنگ‌ها پیشرفت داشته است و دیگر متمایل به سبز نیست
امولدها و داستان بهبود نقاط ضعف آن توسط سامسونگ. سامسونگ از اولین نسل سری گلکسی اس از نمایشگر AMOLED استفاده کرده است و همچنان در دستگاه‌هایی که قرار است حرفی برای گفتن داشته باشند، از همین نوع نمایشگر استفاده می‌کند. اگر اشتباه نکنیم، اولین بار نمایشگر امولد را در Wave به کار برد که همان زمان اکثر منتقدین را انگشت به دهان کرده بود.
امولد‌ها چشمان انسان را به وجد می‌آورند و سوال اینجاست که چگونه؟ پاسخ مشخص است، با رنگ‌هایی به اصطلاح پر رنگ یا به عبارت صحیح تر “اشباع”. در امولد‌ها پنل تامین نور پس زمینه ای وجود ندارد، پس این باعث می‌شود وقتی پیکسلی رنگ مشکلی را نشان می‌دهد، کاملا خاموش باشد. این سبب کنتراست بسیار بالا می‌شود، در حقیقت در تئوری، مقدار این کنتراست برابر بی نهایت است.
امولد‌های ساخت سامسونگ دارای ساختار زیرپیکسله Pentile است. در حالت استاندارد هر پیکسل از 3 زیر پیکسل مستطیلی و هم اندازه RGB تشکیل شده است اما در ساختار Pentile سامسونگ، که آن را ساختار الماسی می‌نامند، اوضاع کمی‌متفاوت است. زیر پیکسل‌ها مستطیلی نیستند، اندازه آن‌ها با هم متفاوت است و مهم تر آن که هر پیکسل دیگر 3 زیر پسکل ندارد، هر پیکسل 2 زیر پیکسل دارد. چیزی که الجی همیشه در کنفرانس‌هایش سعی دارد شفاف سازی کند!
خوب، این موارد که ذکر شده باعث مشکلاتی هم شده است، مثلا رنگ‌های غلیظ دقت باز تولید تصویر محتوا را پایین می‌آورد و در مواردی غلظت رنگ به حدی است که جزییات تصویر از بین می‌رود. این خوب نیست. سامسونگ با در نظر گرفتن حالت‌های مختلف نمایشگر، به صورت نرم افزاری سعی در تصحیح این موضوع دارد و در گلکسی تب‌های اس، با حالت Basic توانسته است مقدار زیادی از این مشکل را برطرف کند.
نداشتن پنل تامین نور پس زمینه درست است که کنتراست بی نطیری تولید می‌کند، اما باعث روشنایی کلی پایین نمایشگر می‌شود. خوشبختانه در گلکسی نوت3 و اس5 این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است و حالا حتی از خیلی از LCD‌ها که دارای نور پس زمینه هستند هم اوضاع بهتر شده است.
اما برسیم به ساختار Pentile. طبق ادعای سامسونگ عمر زیرپیکسل‌های آبی در پنل‌های AMLOED کم است و زودتر از دو رنگ دیر تحلیل می‌رود. پس در ساختار الماسی سامسونگ، رنگ آبی بزرگترین اندازه را دارد. بعد از آن زیرپیکسل قرمز و در نهایت زیرپیکسل سبز که از همه کوچکتر است. چرا؟
اگر به نمایشگرهای امولد دقت کنید، در رنگ سفید به وضوح متمایل به رنگ سبز بودن را در میابید. به خصوص اگر آن را کنار یک IPS-LCD یا حتی TFT بگذارید کاملا این موضوع را درک خواهید کرد. دلیل سامسونگ برای کوچک کردن پیکسل سبز همین است اما با تمام این وجود هنوز نتوانسته است این ضعف را به صورت کامل پوشش بدهد. چرا؟ چون در 2 زیر پیکسل هر پیکسل، رنگ سبز ثابت است و جای دو رنگ آبی و قرمز عوض می‌شود، این یعنی در مجموع نور سبز بیشتر.
دو مورد اول نقطه ضعف امولد‌ها تقریبا در حال فراموش شدن است و این نمایشگر متمایل به سبز را اگر بتواند سر و سامان بدهد، دیگر شاید بتوان گفت مشکلی در AMOLED‌ها نیست و مزیت آن‌ها که دیگر رقبا هرگز نخواهند داشت را همچنان داراست.
در آخرین بررسی از نمایشگر QHD مدل LTE-A گلکسی اس5 که توسط سایت Anandtech انجام شده است، ینتایج جالب به دست آمده نشان از این دارد که دیگر شاهد نمایشگری با حالت متمایل به سبز نخواهیم بود. البته همچنان رنگ سبز تاثیر خود را بر دو زیر پسکل دیگر دارد اما این تاثیر کاملا کاهش پیدا کرده است. بیایید نگاهی به آمار DELTA-E، گاما و گرمای رنگ تولیدی بیاندازیم


گلکسی اس 5  LTE-A گلکسی اس 5 LTE-A

گلکسی اس5 گلکسی اس5
خوب، نظر شما چیست؟ گویا سامسونگ کاملا تصمیم بر حذف نقاظ ضعف AMLOED‌ها دارد و شاید روی گلکسی نوت4 و گلکسی اف بهترین آن‌ها را شاهد باشیم.

نظرات کاربران در مورد اولین نتایج بررسی نمایشگر QHD AMOLED سامسونگ


* الزامی
* الزامی