رونمایی از پردازنده های قدرتمند اسنپ دراگون ۸۰۸ و ۸۱۰
دوشنبه 18 فروردین 1393
موبايل
شرکت کالیفرنیایی کوالکام، شرکتی که بیش از هر کمپانی دیگری در بخش تولید تراشه های موبایل موفق بوده از ۲ چیپ ست جدید خود رونمایی کرد.
 این دو تراشه جدید Snapdragon 808 و Snapdragon 810 نام دارند. کوالکام قبلا اسنپ دراگون ۸۰۱ را معرفی کرده که برروی محصولاتی چون اکسپریا Z2 و گلکسی اس ۵ قرار دارد. انتظار می رود که دیگر محصول این شرکت یعنی اسنپ دراگون ۸۰۵ نیز در تابستان برروی محصولاتی جدید قرار گیرد.

بعد از معرفی پردازنده های اسنپ دراگون ۴۱۰، اسنپ دراگون ۶۱۰ و ۶۱۵، کوالکام پردازنده های ۶۴ بیتی مبتنی بر ARM اسنپ دراگون ۸۰۸ و ۸۱۰ را معرفی کرد که به معنای واقعی کلمه، پرچمدار به حساب می آیند. در این تراشه های از معماری big.LITTLE استفاده شده و شاهد ترکیبی از هسته های Cortex-A53 و Cortex-A57 هستیم. A57 حدود ۵۰ درصد قدرتمندتر از A15 می باشد. این دو تراشه براساس فرآیند تولید ۲۰نانومتری تولید می شود.
در بخش گرافیکی، Snapdragon 808 دارای Adreno 418 است که حدود ۲۰ درصد سریعتر از Adreno 330 می باشد. اسنپ دراگون ۸۱۰ نیز دارای گرافیک Adreno 430 که ۳۰ درصد سریعتر از ادرنو ۳۳۰ است. تراشه اسنپ دراگون ۸۱۰ از رابط و ضبط ویدئوی ۴K Ultra HD پشتیبانی می کند. همچنین قابلیت پشتیبانی از ۱۰۸۰p با نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه نیز وجود دارد. در بخش دوربین نیز این چیپ ست می تواند از دوربین هایی تا ۵۵ مگاپیکسل پشتیبانی کند.
برروی دستگاههایی با اسنپ دراگون ۸۱۰ می توان بهره وری را با استفاده از رم های DDR4 ارتقا داد. البته این تمام ویژگی های این دو تراشه نیست و این دو چیپ ست قدرتمند توانمندی های زیادی دارند