سریع‌ترین خودروهای دنیا
شنبه 27 مهر 1392
خودرو
لیستی که در ادامه مشاهده می‌کنید، معرفی کننده سریع‌ترین خودروهای به مرحله تولید رسیده است.
بوگاتی ویرون سوپر اسپرت که پیش از این رکورد 430  کیلومتر بر ساعت را به ثبت رسانده بود در این لیست قرار ندارد. چراکه در دسته مدل‌های به مرحله تولید رسیده قرار نمی‌گیرد. خودروهایی که از آن‌ها حداقل 20 دستگاه ساخته شده باشد، به مرحله تولید رسیده‌اند. مدلی که بوگاتی تست سرعت را با آن ثبت کرده بود با 5 مدل بوگاتی سوپر اسپرت دیگر تفاوت داشت؛ مدل‌های دیگر به صورت استاندارد از محدود کننده سرعت استفاده می‌کنند که روی 416 کیلومتر بر ساعت تنظیم شده است.

1. هنسی ونوم GT


این مدل از یک موتور هشت سیلندر خورجینی مجهز به توربوشارژر استفاده می‌کند که توانایی تولید 1,200اسب‌بخار نیرو را دارد و در 2.5 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می‌رسد. سوپرماشین هنسی با قیمتی برابر با 950,000 دلار هنوز رسماً به عنوان سریع‌ترین خودرو شناخته نمی‌شود. در تست‌های اولیه، سرعت ثبت شده برای این سوپرماشین آمریکایی 418 کیلومتر بر ساعت بوده است، اما گفته می‌شود که قابلیت رسیدن به سرعت 442 کیلومتر بر ساعت را نیز دارد و به احتمال زیاد نزدیک‌ترین رقیب بوگاتی ویرون محسوب می‌شود. از آن‌جایی که رکورد ثبت شده برای بوگاتی ویرون تقلبی از کار درآمد، مورد غضب جامعه ماشین باز قرار گرفت و به مکان دوم فرستاده شد.


2. بوگاتی ویرون سوپر اسپرتطراحی این خودرو توسط گروه فولکس‌واگن (Volkswagen Group) انجام شده است و برای اولین بار در کشور فرانسه به تولید رسید. بوگاتی ویرون سوپر اسپرت در روز رکورد گیری گینس  دو زمان متفاوت به ثبت رساند. اولین بار سرعت 427.93 و بار دوم سرعت 434.2 به ثبت رسید و در نهایت بر طبق قانون گینس سرعت متوسط 431 کیلومتر بر ساعت به نام ویرون سوپر اسپرت نوشته شد و همان‌طور که اشاره کردیم چندی پیش با رو شدن دست بوگاتی لقب سریع‌ترین خودرو از آن گرفته شد. در حال حاضر سرعت این سوپرخودروی محبوب با توجه به محدود کننده سرعتی که به صورت استاندارد بر روی آن نصب است، 416 کیلومتر بر ساعت می‌باشد.


3. شلبی SSC Ultimate Aero TT

اگر رکوردهای بوگاتی را به دلیل حرکت ناجوانمردانه‌اش در نظر نگیریم و از این لیست کنار بگذاریم، سوپرخودروی شلبی مکان دوم را از آن خود می‌کند. این خودروی آمریکایی که در نوامبر 2006 تولید شد تا سال 2011 و پیش از آن‌که بوگاتی رکوردار شود، سریع‌ترین ماشین ساخته شده شناخته می‌شد. گفتنی است که از این افسانه آمریکایی تنها 24 دستگاه به تولید رسید.


4. آسکاری A10
سومین خودروی سریع جهان توسط کمپانی Ascari Cars طراحی و تولید شد. آسکاری یک کمپانی انگلیسی است که در حال حاضر مالکیت آن را یک ثروتمند هلندی بر عهده دارد. آسکاری A10 سومین خودرویی است که توسط این کمپانی به تولید رسیده است. این سوپرخودروی انگلیسی از یک موتور ارتقا یافته هشت سیلندر خورجینی 5 لیتری ساخت شرکت بی‌ام‌و استفاده می‌کند که نیروی تولیدی را از طریق یک گیربکس شش سرعته ترتیبی به چرخ‌ها منتقل می‌کند (البته امکان سفارش این مدل به همراه دنده دستی وجود دارد).


5. لامبورگینی آونتادور

این خودرو که توسط کمپانی لامبورگینی ساخته شد برای اولین بار در نمایشگاه معتبر ژنو به نمایش گذاشته شد. کمپانی لامبورگینی در سال اولی که آونتادور را تولید کرد، از فروش 15 دستگاه در همان سال خبر داد و اعلام کرد که سقف تولید این سوپرخودروی جذاب 4000 دستگاه خواهد بود.


6. لامبورگینی مورسیه‌ لگو


پنجمین خودروی سریع جهان نیز تولید کمپانی ایتالیایی است. مورسیه لگو در سال 2010 معرفی شد و گفته می‌شود که از آن 4999 دستگاه به تولید خواهد رسید. این مدل از یک موتور 12 سیلندر خورجینی استفاده می‌کند که یزرگ‌ترین موتور ساخته شده توسط این کمپانی محسوب می‌شود. این گاو وحشی به عنوان جد آونتادور نیز شناخته می‌شود.


7. مرسدس-بنز SLR مکلارن Edition 722


این خودرو که حاصل همکاری مشترک دو کمپانی مرسدس-بنز و مکلارن بود در کلاس SLS بنز قرار گرفت و در سال 2005 از آن 615 دستگاه به فروش رسید. در سال‌های 2006 و 2007 نیز به ترتیب 261 و 275 دستگاه از آن به فروش رفت. این آمار فروش، نشان از شکست این دو شرکت در راه رسیدن به هدف فروش سالانه 500 دستگاه می‌باشد.


8. مکلارن MP4 12C

این سوپرخودروی زیبا توسط خودروسازی مکلارن تولید شد و اولین خودرویی است که این شرکت پس از سال 1998 طراحی کرده است. مکلارن MP4 12C که در سال 2009 معرفی شد از یک گیربکس متغیر هفت سرعته بهره می‌برد.


9. پورشه 911 GT2 RSاین سوپرماشین در نمایشگاه فرانکفورت آلمان در سپتامبر سال 2009 رونمایی شد. این مدل کاملاً بر اساس تجربیات تیم فرمول 1 این شرکت ایتالیایی ساخته شد. البته 458 ایتالیا دنباله روی موفقیت فراری F430 بود و توانست با امکاناتی بیش‌تر خود را به عنوان نهمین خودروی سریع جهان معرفی کند.


11. نیسان GT-R

نیسان GT-R که برای اولین مرتبه در سال 2007 رونمایی شد با توجه به قدرتی که از خود نشان داد، در بین دوستداران خودرو به "گودزیلا" معروف شد. این مدل در راستای موفقیت‌های نیسان Skyline ساخته شد و در سال 2008 راه خود را به بازار آمریکا باز کرد و توانست نام خود را بر سر زبان‌ها بیاندازد.